Marian Zembala nie żyje. Michał Zembala opublikował wzruszający list do zmarłego ojca. "Żegnaj kapitanie. Żegnaj Profesorze"...

Profesor Marian Zembala zmarł 19 marca 2022. Po śmierci wybitnego lekarza kardiochirurga i byłego ministra zdrowia jego syn Michał Zembala opublikował wzruszający wpis na Facebooku. Żegna się w nim z ojcem i przywołuje swoje wspomnienia o Marianie Zembali.

Prof. Marian Zambala

Michał Zembala napisał:

Tato,

To jedna z Twoich ostatnich wiadomosci do mnie. Ja dzis prosze tego samego Boga o wybaczenie, ze nie dal mi tyle sil by pomoc Tobie.

Pamietasz jak plynelismy razem do Szwecji - mowiles mi wowczas ze najlepiej plynie sie pod wiatr - mowiles wowczas: jest trudno, bo fala baltycka krotka i czesto wleje sie na poklad. Tak tez jest w naszym zawodowym zyciu - trudno, bo zawod wymagajacy poswiecenia, ale kazdy kogo uleczysz - uratujesz jest jak slonce, ktore suszy mokry sztormiak.

Nauczyles mnie szacunku i pokory wobec pacjenta, chirurgii (mimo ze nie zgadzalismy sie przy stole), ale przede wszystkim nauczyles mnie dbalosci o miejsce, o szpital, o kazda cegle ktora budowales, o ktorej finansowanie zabiegales jezdzac w wozku, w niewygodzie do Warszawy.

Powoli dochodzi do mnie, ze nie uslysze Twojego telefonu z pytaniem o ostatniego chorego po przeszczepie, o to czy rezydenci rozwijaja sie dobrze, czy uda nam sie o czasie zlozyc dokumenty dotyczace asystenta lekarza, czy tez o zdrowie meza naszej pielegniarki.

Roznilo nas wiele, ale lączylo - wiecej niz wiele.

Wierze ze tam na gorze plyniesz (jak zawsze) pod wiatr. Wolny od wózka, od ulomnosci ktora dzielnie znosiles. Bede wypatrywal ciemnych chmur wiedzac, ze wlasnie tam jestes: ryjac je dziobem swojego statku.

Niezlomny. Zegnaj kapitanie. Zegnaj Profesorze.

PS. ... i w koncu zagrasz ponownie na akordeonie.

Marian Zembala Sejm 2016 czb Wikipedia

Może Cię zainteresować:

Profesor Marian Zembala nie żyje. Zmarł wybitny śląski lekarz, czołowy kardiochirurg

Autor: Redakcja

19/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców