Matura 2025 w województwie śląskim. OKE w Jaworznie podała wyniki. Nie wszyscy mają szansę na poprawkę

W maju 2025 roku w województwie śląskim maturę zdawało zdawało 27 265 osób. Egzamin Dojrzałości zdało 80 proc. z nich – podała we wtorek, 8 lipca, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie. Całe 13 proc. nie zdało egzaminu z jednego przedmiotu (co oznacza, że mają prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu tego roku), a 7 proc. maturzystów oblało więcej, niż jeden przedmiot.

fot. samorzad.gov.pl
Matura

Nie wszyscy mają szansę na poprawkę

Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2025 roku przystąpiło 27 265 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim oraz 54 absolwentów – obywateli Ukrainy. We wtorek, 8 lipca 2025 r., Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała wstępne informacje o wynikach tegorocznego egzaminu maturalnego.

Okazuje się, że Maturę 2025 w naszym województwie zdało 21 909 osób (80 proc.). Dokładnie 3 433 osób (13 proc.) nie zdało egzaminu z jednego przedmiotu - mają prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu tego roku. Aż 7 proc. maturzystów (1923 osoby) oblało więcej, niż jeden przedmiot.

Uczniowie z woj. śląskiego najlepiej radzą sobie z j. polskim i j. angielskim. Te przedmioty na maturze zaliczyło odpowiednio 96 i 94 proc. przystępujących. Najgorzej poradzili sobie z matematyką. "Królowa Nauk" pokonała aż 15 proc. zdających.

Najlepiej w pow. bieruńsko-lędzińskim, najgorzej w rybnickim

Najwyższym odsetkiem zdawalności matury w woj. śląskim pochwalić może się w tym roku powiat bieruńsko-lędziński - zdało ją tam 85,66 proc. maturzystów. Na kolejnych miejscach znalazły się: powiat mikołowski (85,26 proc. zdawalności), powiat cieszyński (84,70 proc.), powiat kłobucki (84,67 proc.), powiat wodzisławski (83,81 proc.), Gliwice (83,79 proc.), Chorzów (83,68 proc.), Bielsko-Biała (83,57 proc.), powiat tarnogórski (83,43 proc.) oraz Katowice (83,16 proc.)

Z kolei najgorzej poradzili sobie absolwenci przystępujący do matury w powiecie rybnickim (45,34 proc.), powiecie będzińskim (68,91 proc.) i Świętochłowicach (71,05 proc.).

Na 54 obywateli Ukrainy, którzy przystąpili w woj. śląskim do egzaminy dojrzałości, zdały go 44 osoby. 6 osób oblało maturę z jednego przedmiotu, a 4 osoby z więcej niż jednego.

Wyniki osób, które przystąpią do matury w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą ogłoszone 10 września 2025 r.

Jak wyglądał aktualny egzamin maturalny?

Obecna egzamin maturalny prowadzony jest w tzw. Formule 2023. Co to oznacza? Jak wyjaśnia OKE w Jaworznie:

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2025 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego:

  • w części pisemnej na poziomie podstawowym z: języka polskiego, matematyki
    oraz wybranego języka obcego nowożytnego,
  • w części ustnej bez określania poziomu z: języka polskiego oraz wybranego
    języka obcego nowożytnego
    .

Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do części pisemnej (na poziomie podstawowym) oraz części ustnej (bez określania poziomu) egzaminu maturalnego z języka danej mniejszości
narodowej.

Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. W 2025 r. absolwent
szkoły lub oddziału dwujęzycznego, który przystępował do egzaminu maturalnego w Formule 2023, miał obowiązek przystąpić do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym jako przedmiotu dodatkowego. Każdy absolwent mógł również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu przedmiotów dodatkowych.

Absolwenci, którzy spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika, nie mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Do egzaminu maturalnego w terminie głównym w 2025 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w 2025 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu. Absolwenci z lat ubiegłych przystępowali do egzaminu maturalnego w Formule 2015 albo w Formule 2023."

Przebudowany ZSP nr 3 w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

ZSP nr 3 w Tarnowskich Górach już przebudowany. Jak wygląda placówka po remoncie?

Autor: Urszula Ważna

08/07/2025

Odnowiony plac zabaw przy MOSiR w Piekarach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Wakacyjne nowości w Piekarach Śląskich. Odnowiony plac zabaw, tyrolka, a do tego kurtyny wodne

Autor: Urszula Ważna

08/07/2025

Koszykówka Spodek

Może Cię zainteresować:

Katowice. KoszKadra zagra w Spodku ze Szwecją w ramach przygotowań do EuroBasketu 2025

Autor: Redakcja

08/07/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama