Kandydaci na Europejską Stolicę Kultury 2029. Niestety nie Bytom. Ale jest Sosnowiec. I Katowice. I metropolia GZM

Nie Bytom, a Sosnowiec będzie walczyć o Europejską Stolicę Kultury. Właściwie: Katowice, Sosnowiec i Metropolia. Śląsko-zagłębiowska aplikacja zostanie przygotowana z myślą o roku 2029, gdy prawo do ESK otrzyma Polska.

Katowice esk 2029

Jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się, że drugiego podejścia Katowic do Europejskiej Stolicy Kultury nie będzie. Dekadę temu ten sam projekt, mimo finalnej przegranej o ESK z Wrocławiem, okazał się wielkim impulsem rozwojowym dla miasta, przyczyniając się m.in. do powstania Strefy Kultury. Dziś priorytetem dla Katowic jest jednak Europejskie Miasto Nauki w 2024 roku.

„Złożenie aplikacji w ramach GZM daje nam jeszcze większą szansę wywalczenia tytułu, bo jako Metropolia będziemy korzystać z potencjału życia kulturalnego wszystkich miast i gmin” – tak brzmiała oficjalna odpowiedź Katowic na pytanie o ESK. Katowice do tego projektu początkowo się nie paliły, stąd pojawił się pomysł, by w roli chorążego Europejskiej Stolicy Kultury 2029 obsadzić Bytom.

Wśród pomysłów... "Bytom Life Matters"

Bytom miał orędowników w innych miastach, nawet w Katowicach. Nieoficjalnie ukuto nawet znakomite skądinąd hasło: „Bytom Life Matters, które można czytać na dwa sposoby. Jako kalkę amerykańskiego hasła „Black Life Matters” lub „Bytom: Life Matters”. Czyli „Życie Bytomia ma znaczenie” lub „Bytom to miasto, w którym życie ma znacznie”, a więc wszystkie walory, o których wiemy: mieszczańskość, ludzka skala, zabytkowa architektura. Była nawet idea, by o ESK ubiegała się pierwsza śląska metropolia – przedwojenne Tripolis, które tworzyli Bytom, Gliwice i Zabrze. Lub Bytom i Sosnowiec, dwa miasta w transformacji z dwóch regionów tworzących GZM.

Bytom nie podjął dyplomatycznej ofensywy w tej sprawie, dlatego na ostatnim spotkaniu samorządowców poświęconym ESK, finalny pakt zawarli prezydenci Katowic i Sosnowca. Te dwa miasta będą „headlinerami” programu, za który – szerzej – odpowiedzialna będzie cała Metropolia. „Po świętach powinniśmy ogłosić tę informację” – mówi jeden z naszych rozmówców.

- Współpraca Katowic i Sosnowca to szansa na zbudowanie mostu kulturalnego nad Brynicą. Spektakl „Nikaj” Rokity – grany po śląsku w Zagłębiu pokazał, jak owocna może być taka współpraca – mówi śląski europoseł Łukasz Kohut, pomysłodawca sprowadzenia ESK do GZM w 2029 roku.

Następnym krokiem ma być powołanie zespołu, który napisze program. Kohut proponuje, by korzystać z wzorców norweskiego Bodo i austriackiego Bad Ischl - Europejskich Stolic Kultury w 2024 roku. Ostateczną decyzję o wyborze miasta goszczącego ESK należy do ministerstwa kultury. Drugim państwem, które wyłoni swojego organizatora, będzie Szwecja.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon