Metropolia przejmie Koleje Śląskie? Jakub Chełstowski: Będziemy szukać na tym polu rozwiązań

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest zainteresowana wejściem do podległych samorządowi województwa spółek: Parku Śląskiego oraz Kolei Śląskich. - Jeśli GZM wejdzie do Parku Śląskiego i znajdzie na to dodatkowe pieniądze, to wszystkim wyjdzie to na dobre - ocenił marszałek Jakub Chełstowski na antenie Radia Piekary.

Jakub chelstowski

Marszałek Jakub Chełstowski z Prawa i Sprawiedliwości przeszedł do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Zabrał ze sobą troje radnych i tym samym zapewnił tzw. opozycji większość w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Polityczny przewrót otworzył nowe możliwości współpracy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Od tygodnia głośno mówi się o wejściu lub przejęciu przez GZM dwóch podległych marszałkowi spółek: Parku Śląskiego oraz Kolei Śląskich.

Dodatkowe pieniądze do Parku Śląskiego

- Park Śląski to ikona, zielone płuca i perła regionu. Przechodził różne chwile - lepsze i gorsze. Cieszę się, że w obecnej kadencji udało się rozpędzi projekty związane z jego rewitalizacją - powiedział Jakub Chełstowski w poniedziałek, 28 listopada, w porannej Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Jak podkreślił, to jednak wciąż zbyt mało, dlatego zarząd województwa postara się znaleźć odpowiednią formę współpracy z GZM.

- Jeśli GZM wejdzie do Parku Śląskiego i znajdzie na to dodatkowe pieniądze, to wszystkim wyjdzie to na dobre - ocenił marszałek.

Metropolia przejmie Koleje Śląskie?

Jakub Chełstowski możliwość współpracy dostrzega także w przypadku Kolei Śląskich.

- Metropolia już zarządza transportem, więc z pewnością będziemy szukać na tym polu rozwiązań - zadeklarował.

W tym przypadku także wiąże się to z podreperowaniem finansów spółki. W 2023 roku samorząd województwa śląskiego będzie musiał dokapitalizować Koleje Śląskie kwotą 100 mln złotych, aby zacząć postępowania przetargowe na zakup nowego taboru.

- Pociągi cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza obecnie, kiedy ceny paliw są bardzo wysokie, ludzie szukają tańszej alternatywy. My dopłacamy do tego gigantyczne pieniądze. Koszty utrzymania, ze względu na inflację i kryzys, niesamowicie wzrosły (…) Wiele tras jest nieopłacalnych, ale nie możemy ich zlikwidować i doprowadzić do wykluczenia komunikacyjnego. Szczerze, są może trzy trasy, które na siebie zarabiają - powiedział Jakub Chełstowski.

Ponadto realizowane są kolejne inwestycje kolejowe.

- Koleje Śląskie służą mieszkańcom i musimy ich przekonywać, aby z nich korzystali, ale za tym musi iść odpowiednia jakość - podkreślił marszałek.

Dodał, że wystarczy spojrzeć na zakorkowane drogi, aby zrozumieć, że potrzebna jest alternatywa.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

WSP Tarnowskie Góry

Radni zdecydowali o utworzeniu eksklawy w Tarnowskich Górach

Glosowaniekochlowice

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Kochłowice

Głosowanienowybytom

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Nowy Bytom

Marek wesoły

Marek Wesoły poza II turą? "Nie udało się uciec od szyldu"

Chęciński czyta hit

Prezydenci miast zabronią korzystania z podręcznika do HiT?

Baborski michal 2

Wybiegi dla psów każdej rasy! Wreszcie hit wyborów w Rudzie

Gliwice Urzad Miasta

Mniejszość niemiecka w Polsce pokrzywdzona? Zapłacą Gliwice