Międzynarodowa konferencja w Brukseli przeciwko upadkowi praw językowych w UE. „Dzisiaj jest ostatni moment, aby uratować język śląski”

W środę, 8 września, w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja „Działajmy przeciwko upadkowi praw językowych w Unii Europejskiej”, z udziałem przedstawiciela ONZ i europejskich parlamentarzystów. Podczas konferencji rozmawiano o nadaniu takich samych praw językom regionalnym jak tym narodowym.

Twitter/ S&D Group
Łukasz Kohut

W konferencji uczestniczył między innymi Łukasz Kohut, europoseł z Rybnika, który przypomniał, że jest autorem rezolucji wzywającej polski rząd i parlament do uznania języka śląskiego za regionalny.

– Język śląski jest żywym, rozwijającym się językiem, dialektolodzy wyróżniają od 8 do 10 grup lokalnych gwar – dialektów języka śląskiego. Mamy literaturę w języku śląskim, śląską sztukę i mamy utwory muzyczne wykonywane w języku śląskim – mówił Kohut. – Te wszystkie pozytywne dokonania możliwe są dzięki indywidualnej aktywności samych Ślązaków i pojawieniu się dziesiątków śląskich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, związków. To rozpaczliwa próba ratowania naszego języka, jego przetrwania...

Śląski europoseł podkreślał, że bez wsparcia systemowego i finansowego niewiele da się zrobić. – Dzisiaj autorzy literatury śląskiej, ci którzy wychowali się wyłącznie w śląskojęzycznym otoczeniu, mają siedemdziesiąt, osiemdziesiąt lat. To ostatnie pokolenie ludzi, dla których śląski jest tak naturalny jak oddychanie. Dzisiaj jest ostatni moment, aby uratować nasz język – przekonywał w Brukseli Kohut.

– Jesteśmy jak jedna europejska rodzina, walczyliśmy ramię w ramię o Minority Safepack, o to, aby mniejszości etniczne, narodowe i regionalne zostały w końcu usłyszane w Unii Europejskiej. I nie odpuścimy, ponieważ kropla drąży skałę – dodawał rybniczanin.

Mercik Gramatyka

Może Cię zainteresować:

Gramatyka i Mercik łączą siły w walce o uznanie śląskiej godki za język regionalny

Autor: Katarzyna Pachelska

24/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie góry barbórka w środku lata zdjęcie

Tradycje z TG na Krajowej Liście Dziedzictwa Kulturowego!

Walentynki 2023

Walentynki po śląsku, czyli Śląski Słownik Miłosny

Jan "Kyks" Skrzek

"To boł chop!". Niesamowity przypadek Jana "Kyksa" Skrzeka

Parada górnicza w Tarnowskich Górach

Górnicza parada przeszła ulicami Tarnowskich Gór

Matysik

Waldemar Matysik, legenda Górnika Zabrze, skończył 61 lat

Marsz Autonomii 2022

Kiedy wyniki spisu dotyczący narodowości śląskiej? Później

Ślonsko fana

Oferta pracy w języku śląskim. „Mamlasy się nie nadajom"