Międzynarodowa konferencja w Brukseli przeciwko upadkowi praw językowych w UE. „Dzisiaj jest ostatni moment, aby uratować język śląski”

W środę, 8 września, w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja „Działajmy przeciwko upadkowi praw językowych w Unii Europejskiej”, z udziałem przedstawiciela ONZ i europejskich parlamentarzystów. Podczas konferencji rozmawiano o nadaniu takich samych praw językom regionalnym jak tym narodowym.

Twitter/ S&D Group
Łukasz Kohut

W konferencji uczestniczył między innymi Łukasz Kohut, europoseł z Rybnika, który przypomniał, że jest autorem rezolucji wzywającej polski rząd i parlament do uznania języka śląskiego za regionalny.

– Język śląski jest żywym, rozwijającym się językiem, dialektolodzy wyróżniają od 8 do 10 grup lokalnych gwar – dialektów języka śląskiego. Mamy literaturę w języku śląskim, śląską sztukę i mamy utwory muzyczne wykonywane w języku śląskim – mówił Kohut. – Te wszystkie pozytywne dokonania możliwe są dzięki indywidualnej aktywności samych Ślązaków i pojawieniu się dziesiątków śląskich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, związków. To rozpaczliwa próba ratowania naszego języka, jego przetrwania...

Śląski europoseł podkreślał, że bez wsparcia systemowego i finansowego niewiele da się zrobić. – Dzisiaj autorzy literatury śląskiej, ci którzy wychowali się wyłącznie w śląskojęzycznym otoczeniu, mają siedemdziesiąt, osiemdziesiąt lat. To ostatnie pokolenie ludzi, dla których śląski jest tak naturalny jak oddychanie. Dzisiaj jest ostatni moment, aby uratować nasz język – przekonywał w Brukseli Kohut.

– Jesteśmy jak jedna europejska rodzina, walczyliśmy ramię w ramię o Minority Safepack, o to, aby mniejszości etniczne, narodowe i regionalne zostały w końcu usłyszane w Unii Europejskiej. I nie odpuścimy, ponieważ kropla drąży skałę – dodawał rybniczanin.

Mercik Gramatyka

Może Cię zainteresować:

Gramatyka i Mercik łączą siły w walce o uznanie śląskiej godki za język regionalny

Autor: Katarzyna Pachelska

24/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ojciec z córką piszą bajki po śląsku

Historyjo niemożebno? A jednak się zdarzyła!

Lody o smaku kołocza śląskiego

Lody o smaku kołocza śląskiego. Taki maszket w Pszczynie

Tarnowskie Góry Rynek

7 paradoksów, absurdów i sekretów Tarnowskich Gór

Miechowice oficjalnie nie istnieją

17 najciekawszych absurdów, paradoksów i sekretów Bytomia

Nowe hasło wyborcze Polska 2050

Gramatyka: "mieszkańcy woj. śląskiego chcą języka śląskiego"

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"

Grzegorz Franki

Franki: Wojna domowa i powstania nie wykluczają się ze sobą