Miejsca na przemysłowym Śląsku odzyskane przez naturę. Dzięki niej masz dziś gdzie wypoczywać

Przemysł znacznie zmienił krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia. Nic jednak nie jest dane na zawsze, a po latach udało się odzyskać część postindustrialnych terenów. Teraz to miejsca wypoczynku i rekreacji, które mieszkańcy regionu i nie tylko bardzo chętnie odwiedzają. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać.

Największy i najbardziej znany poprzemysłowy teren, który stał się miejscem wypoczynku i rekreacji, to oczywiście Park Śląski w Chorzowie. Co prawda zanim powstał, była tam Dolina Szwajcarska (w centralnej części dzisiejszego parku, w okolicy kręgów tanecznych), gdzie mieszkańcy okolicznych miast urządzali pikniki. Stała tam nawet gospoda. Wokół był jednak księżycowy krajobraz.

Teren dzisiejszego Parku Śląskiego w 75 proc. pokryty był hałdami, pogórniczymi odpadami, biedaszybami, zapadliskami, bagnami i wysypiskami. W 1950 r. zapadła decyzja, by właśnie między Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami Śląskimi utworzyć Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Ma on ponad 600 hektarów powierzchni i jest jedynym z największych parków śródmiejskich w Europie.

Nie tylko Park Śląski

Na odzyskanych do przemysłu terenach powstały także inne parki – m.in. Park Miejski w Tarnowskich Górach czy Park Gródek w Jaworznie. Są rezerwaty przyrody, miejsce światowego dziedzictwa UNESCO czy hałda, z której można podziwiać okolicę. Jest też sporo miejsc, w których można wypoczywać nad wodą, a także takie pojeździć na nartach.

ZOBACZCIE JE W NASZEJ GALERII.

Tarnowskie Góry, hałda popłuczkowa

Może Cię zainteresować:

Cud przemysłowej natury Śląska. Hałda, z którą może równać się tylko... słynna Ayers Rock w Australii

Autor: Redakcja

04/05/2024

Zaginiony WPKiW. Tego już nie zobaczycie w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Park zaginiony. Czego nie zobaczycie już w Parku Śląskim, a było przed laty w WPKiW

Autor: Tomasz Borówka

19/04/2023

Olkusz rynek

Może Cię zainteresować:

Nie tylko Tarnowskie Góry nazywano srebrnym miastem. Podobną historię miał Olkusz. Co z niej zostało po latach?

Autor: Michał Wroński

01/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon