Park zaginiony. Czego nie zobaczycie już w Parku Śląskim, a było przed laty w WPKiW

Czemu park zaginiony? Przecież Park Śląski istnieje. Owszem, istnieje, ale ma już ponad 70 lat i przez cały ten czas się zmienia. Ewoluuje niczym żywa istota. Niektóre obiekty przemijają, inne powstają, a większość istniejących przechodzi różne przemiany. Oto zdjęcia wielu takich miejsc, które zniknęły lub wyglądają kompletnie inaczej.

Park Śląski jest za co lubić. Bo Planetarium, bo zoo, Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski. A przede wszystkim - ocean zieleni, malownicze stawy, mała i większa architektura, urokliwe alejki. Zarazem spacerując tymi ostatnimi, nie ujrzymy już na własne oczy szeregu obiektów, istniejących przed laty w WPKiW. A człowiek, który ostatni raz oglądał Park pół wieku temu czy dawniej, dziś niejednego miejsca by nie rozpoznał - tak zmieniły się perspektywy i parkowe realia.

Zapraszamy na fotograficzną wycieczkę w przeszłość Parku Śląskiego.

Zobaczycie, jak wyglądał pierwszy lokal w WPKiW, o którym nad Dużym Stawem dawno już przepadła nawet pamięć. Zobaczcie też pierwszą, spaloną "Łanię" i jak wyglądał "Kapelusz" przed pożarem. Przypominamy szklarnię wieżową, restaurację "Parkową" i "Falę" za lat świetności. A do tego Ośrodek Postępu Technicznego i Ośrodek PTTK. Z pierwszego pozostały szczątki, koło miejsca, gdzie stał drugi przejdziecie nawet się nie domyślając, że kiedyś tam był. Nie każdy też odnajdzie w terenie ślady po stacjach wąskotorówki. Łatwiej odnaleźć dawną stację "Elki"(zgadniecie, którą przedstawia zdjęcie?), gdyż - na szczęście - zastąpiły je nowe (trzecia właśnie powstaje) i bardzo fajne (Jerzy Ziętek byłby co najmniej zadowolony).

Zmian jest wiele, choć można się zastanawiać, czy jak na 70 lat rzeczywiście tak dużo. Niejeden obiekt nie przetrwał próby czasu z niezależnych od ludzkiej woli przyczyn, ale też niejednego żal i aż dziw bierze, że mógł zostać zmarnowany - jak wyrafinowany architektonicznie OPT czy niezwykła kawiarnia "Arizona".

Szklarnia wieżowa należała do najbardziej charakterystycznych obiektów w krajobrazie WPKiW

Może Cię zainteresować:

Szklarnia wieżowa w WPKiW. Futurystyczny projekt nie przetrwał

Autor: Tomasz Borówka

05/03/2023

Pierwsze lokale w WPKiW

Może Cię zainteresować:

Pierwsze lokale gastronomiczne w WPKiW. Tak powstawały Łania czy Kamienny Kasztel. Zdjęcia z budowy i pierwszych lat

Autor: Tomasz Borówka

29/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon