Miesiąc z aplikacją Transport GZM. Rozstanie ze ŚKUP nie będzie takie trudne

Blisko 10 tys. kont w nowym systemie i kupione bilety o wartości ponad 215 tys. zł – nowa aplikacja Transport GZM, choć nie posiada jeszcze wszystkich planowanych funkcji, zdobywa popularność wśród pasażerów komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

fot. Maciej Poloczek
Miesiąc z aplikacją Transport GZM Rozstanie ze ŚKUP nie będzie takie trudne

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchomiła aplikację Transport GZM 7 sierpnia 2023 r. Ma ona zastąpić kartę ŚKUP. W aplikacji można już kupić bilety średniookresowe oraz długookresowe, metrobilety oraz bilety pakietowe, a także bilety jednorazowe po zeskanowaniu kodu QR w pojeździe. Dostępna jest płatność BLIK, a także połączenie z kartą płatniczą. Działa też funkcja planowania podróży z punktu A do B.

- Sierpniowe wydanie aplikacji Transport GZM, nie posiada jeszcze wszystkich planowanych przez nas funkcji. W kolejnych wydaniach aplikacja i portal będą otrzymywać dodatkowe funkcje wyczekiwane przez pasażerów. Traktowaliśmy ten miesiąc testowo. Jednocześnie nawet niepełna aplikacja może bardzo ułatwić życie naszym pasażerom. Dzięki niej możemy założyć konto w systemie i wygodnie płacić za bilety bez wizyt w Punktach Obsługi Pasażera i bez kodowania biletów na karcie ŚKUP – mówi Łukasz Zych, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ponad 10 tys. kont w aplikacji Transport GZM

Jak wyliczają w GZM od 7 sierpnia 2023 r. w nowym systemie utworzono blisko 10 tys., a pasażerowie kupili bilety o wartości blisko 215 tys. zł. Dokonali też doładowań swoich kont na kwotę blisko 36 tys. zł, choć nowym systemie nie jest to konieczne. Za bilety można także płacić m.in. Blikiem czy poprzez Google Pay. Średnia wartość pojedynczego zakupu to ponad 45 zł, oznacza to, że w systemie Transport GZM pasażerowie kupują stosunkowo dużo biletów długookresowych.

- Jednym z powodów testowego uruchomienia aplikacji w sierpniu, była likwidacja bariery w dostępie do zakupu biletów długookresowych (miesięcznych, kwartalnych czy półrocznych) polegająca na konieczności wcześniejszego wyrobienia karty ŚKUP – zaznacza Łukasz Zych.

Pasażerowie mają głos. W GZM proszą o uwagi

Karty ŚKUP wydawane były przez mBank i proces ich wyrobienia trwał około dwóch tygodni. W nowym systemie pasażer może założyć konto i kupić bilet długookresowy w kilka minut. Jak podkreślają w GZM pasażerowie chętnie wykorzystują tę możliwość.

- Dostajemy też wiele uwag i spostrzeżeń od naszych pasażerów. Wszystkie je analizujemy i jeśli to możliwe i zasadne, przekazujemy wykonawcy aplikacji do wdrożenia. W dalszym ciągu prosimy też pasażerów aby dzielili się z nami swoimi pomysłami i uwagami – dodaje rzecznik GZM.

Ponad dwa tygodnie temu wprowadzono także konieczność skanowania kodu QR przy zakupie biletów w aplikacjach zewnętrznych. Chodzi o uszczelnienie systemu zakupu biletów. W GZM podkreślają, że dzięki kodom QR unika się sytuacji, kiedy nieuczciwi pasażerowi kupowali bilety w aplikacjach już w trakcie kontroli biletów. Okazało się, że po tej zmianie znacznie wzrosła sprzedaż biletów przez zewnętrzne aplikacje.

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Jak radzi sobie Transport GZM? Brak rozkładów w czasie rzeczywistym. Kody QR działają błyskawicznie

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Cud! ZTM uruchomił aplikację. Można kupić bilet, ale do rozkładu jazdy odsyła na stronę internetową

Autor: Patryk Osadnik

07/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon