Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na konferencję na temat CPK. "To już standardy twardo białoruskie"

Mieszkańców i samorządowców nie wpuszczono na konferencję dot. CPK. - Wydarzyło się coś skandalicznego, co w historii samorządności i ponad 30 lat demokracji w Polsce prawdopodobnie nie miało miejsca - ocenił marszałek Jakub Chełstowski (Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski") w poniedziałek, 27 marca, w Radiu Piekary. - Poprosiłem wicemarszałka Krzysztofa Klimosza, aby udał się na to spotkanie. Też nie został wpuszczony. Myślę, że to już standardy twardo białoruskie - podkreślił.

UMWŚ
Jakub Chełstowski

Minister Marcin Horała (PiS) ogłosił w Katowicach przebieg linii kolejowej w ramach CPK, który zakłada wyburzenie około 550 domów jedno i wielorodzinnych. Na konferencję nie wpuszczono protestujących przed gmachem Sejmu Śląskiego mieszkańców, a także samorządowców.

- Wydarzyło się coś skandalicznego, co w historii samorządności i ponad 30 lat demokracji w Polsce prawdopodobnie nie miało miejsca - ocenił marszałek Jakub Chełstowski (Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski") w poniedziałek, 27 marca, w Radiu Piekary. - Poprosiłem wicemarszałka Krzysztofa Klimosza, aby udał się na to spotkanie. Też nie został wpuszczony. Myślę, że to już standardy twardo białoruskie - podkreślił.

Jego zdaniem tematem CPK powinna zająć się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.

CPK Protest przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Burza wokół kolei do CPK nie ucichnie. Śląscy samorządowcy zachęcają do protestów

Autor: Michał Wroński

23/03/2023

- Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby takie spotkanie się odbyło. Jeśli wojewoda Jarosław Wieczorek nie chciał mieszkańców na konferencji, to niech zajmie się tym tematem na WRDS i zaprosi ministra Marcina Horałę (…) Jeszcze będąc w PiS próbowałem zwołać okrągły stół w tej sprawie, ale dostało mi się po uszach. To pokazuje brak dialogu - powiedział Jakub Chełstowski.

Marszałek chciałby, aby minister na spotkaniu z mieszkańcami opowiedział im o korzyściach, jakie CPK ma przynieść województwu śląskiemu, a dla których warto pozbawić ich majątków życia. Oczywiście w zamian za odszkodowania, które - jak zapewnia Marcin Horała - powinny wystarczyć na budowę nowych domów.

- Wyliczenia są odrealnione. Rynek jest w tej chwili bardzo trudny, a za taką kwotę nie można w mojej ocenie wybudować dziś czegoś na dobrym poziomie - stwierdził marszałek w Radiu Piekary.

Dodał, że ustawa o CPK nie przewiduje żadnych kompetencji samorządu regionalnego i niewykluczone, że zajmie się nią Trybunał Konstytucyjny.

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Może Cię zainteresować:

Dziś w nocy zmiana czasu na letni. Dr Gabryś: Kiedy przestaniemy majstrować przy zegarach? To bardziej szkodzi niż pomaga

Autor: Arkadiusz Nauka

25/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

CPK Protest w Katowicach

Skarga konstytucyjna pokrzyżuje budowę kolei do CPK?

Stop cpk

Burmistrz Łazisk Górnych o kolei do CPK: "Po moim trupie"

CPK Marcin Horała

Tak pobiegnie przez Śląsk kolej do CPK. Wyburzą 550 domów

NIE dla CPK Mikołów Śmiłowice

Linia do CPK z poślizgiem. Podłoży nogę kolei regionalnej?

Pociąg PKP Intercity

Tak CPK chce budować kolej na Śląsku. Znamy kluczowe terminy

Katowice Dworzec PKP

Ile zapłaci państwo za działki przejmowane pod kolej do CPK?

Prace torowe Łaziska

„Na stole” dwa dodatkowe warianty przebiegu kolei do CPK