Mieszkania najdroższe w Katowicach, domy - w Gliwicach, Zabrzu i Mikołowie. Raport z rynku wtórnego

Portal Nieruchomosci-online.pl przygotował pierwszy w 2024 roku raport o cenach nieruchomości (mieszkań, domów i działek) na rynku wtórnym w aglomeracjach w Polsce. W przypadku Metropolii nie ma niespodzianki - liderem w wysokości ceny za m2 pozostają Katowice, gdzie za m2 mieszkania z drugiej ręki sprzedający żądają nawet 12,5 tys. zł. Na drugim biegunie są Bytom, Świętochowice, Czeladź i Piekary Śląskie.

Tymoteusz Staniek
Katowice tysiaclecie

To już czwarta edycji Raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl, w którym
eksperci z tego serwisu ogłoszeniowego skupili się się na rynku wtórnym w 18 największych ośrodkach miejskich. Nie zabrakło danych dotyczących aglomeracji śląskiej i - dla porównania - innych miejscowości w woj. śląskim. Brano pod uwagę tylko nieruchomości z drugiej ręki - nie z rynku pierwotnego, bezpośrednio od dewelopera.

Raport o rynku wtórnym nieruchomości w regionie

W przypadku cen mieszkań trudno się było spodziewać innego wyniku niż duża przewaga Katowic. Wg raportu w stolicy regionu w marcu 2024 średnia cena m2 mieszkania wyniosła 9438 zł, a średni zakres cen plasował się między 7210 a 12580 zł. Dość wysokie ceny mieszkań zanotowały miasta położone w bezpośrednim sąsiedztwie Katowic: np. Chorzów (prawie 7 tys. zł za m2), Mysłowice (7598 zł), Tychy (nieco ponad 8 tys. zł). Tanio nie jest też w Gliwicach i w Tarnowskich Górach. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Za to w kurortach beskidzkich panuje już prawdziwe szaleństwo cenowe. Wg raportu średnia cena m2 mieszkania na rynku wtórnym w Wiśle i Ustroniu dawno przekroczyła 10 tys. zł za m2, czyli więcej niż w Katowicach.

Jednak są w Metropolii miasta, gdzie ceny są znacznie niższe niż te z Katowic i okolic. W Bytomiu, Czeladzi, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego kosztuje około 5 tys. zł. W Bytomiu - nawet poniżej 5 tys.

Ciekawie przedstawia się sytuacja dotycząca domów sprzedawanych na rynku wtórnym. Tu Katowice wcale nie są na prowadzeniu. Pierwsza lokata przypada Gliwicom ze średnią ceną 6443 zł. W Katowicach średnio za m2 domu zapłacimy 6286 zł. Trzecim miastem na podium, zaskakująco, jest Zabrze (6138 zł). Na czwartej pozycji plasuje się o wiele mniejszy od konkurentów Mikołów (6112 zł), gdzie przeprowadzają się ludzie z Katowic. Drogie domy są w Beskidach: w Szczyrku, Wiśle czy Ustroniu.

Najtańsze domy za to są - bez niespodzianki - w Bytomiu (poniżej 4 tys. zł za m2). A poza Metropolią - w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju.

Jak budować dom, to najlepiej w Dąbrowie Górniczej. To miasto w Zagłębiu zanotowało najniższą w okolicy średnią cenę ofertową działki budowlanej (190 zł/mkw.). Stosunkowo niedrogo jest też w miastach poza Metropolią - w Jaworznie, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju. Najwięcej średnio trzeba zapłacić za działkę pod budowę domu w Katowicach (487 zł za m2), Tychach (335 zł), Rudzie Śląskiej (299 zł) czy Mikołowie (288 zł) i Tarnowskich Górach (284 zł).

Katowice

Może Cię zainteresować:

W Katowicach deweloperzy budują coraz drożej. Padła magiczna bariera 10 tys. zł za m2

Autor: Katarzyna Pachelska

16/11/2022

Strefa kultury katowice nowe bloki 6

Może Cię zainteresować:

Deweloperzy osaczają Strefę Kultury w Katowicach. To znaczy: żerują na przestrzeni wybudowanej przez miasto?

Autor: Katarzyna Pachelska

05/05/2023

Katowice, osiedle Tysiąclecia

Może Cię zainteresować:

Tysiąclecie. Najlepsze osiedle na świecie. Rymowanka słaba, ale Tauzen jest jedyny w swoim rodzaju

Autor: Katarzyna Pachelska

15/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon