Mija 22. rocznica śmierci "Teddy'ego". Film "Mistrz" króluje w TOP10 filmów na Netflixie

Kilka dni temu na platformie Netflix odbyła się premiera filmu "Mistrz" w reżyserii Macieja Barczewskiego. Fabuła produkcji powstała na podstawie życia Tadeusza Pietrzykowskiego, pseudonim Teddy - pięściarza i jednego z pierwszych więźniów obozu Auschwitz. Dzięki swojemu talentowi został przeniesiony do innych niemieckich obozów, skąd został wyzwolony w 1945 roku. Pięściarz spędził swoje ostatnie 30 lat w Bielsku-Białej, gdzie został również pochowany.

Wikipedia Commons/mat. prasowe Netflix
Mija rocznica śmierci Tadeusza Pietrzykowskiego

Platforma Netflix powiększyła swoją ofertę o kolejny polski film. "Mistrz" to film biograficzny opowiadający historię Tadeusza Pietrzykowskiego, byłego wicemistrza Polski w boksie i mistrza Warszawy w wadze koguciej. Pięściarz w połowie czerwca 1940 roku trafił z pierwszym transportem więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przed wywózką więziony był w trzech więzieniach położonych w województwie małopolskim, za stoczone walki w 1. Baterii Obrony Warszawy.

"Mistrz" w TOP10 filmów na Netflixie

Premiera filmu odbyła się w sierpniu 2021 roku, a ponad półtora roku później film znalazł się w TOP10 najczęściej oglądanych filmów na platformie Netflix (17 kwietnia był na 6. miejscu). W rolę Tadeusza Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki.

W trakcie pobytu w Auschwitz Pietrzykowski jest świadkiem organizowanych przez kapo walk więźniów. Do jednej z nich zostaje wytypowany. Były wicemistrz Polski bez problemu pokonuje wychudzonego więźnia i tak stopniowo staje się "gwiazdą" kolejnych walk bokserskich, które chętnie oglądane są przez strażników nazistowskiego obozu. Według różnych źródeł Teddy w KL Auschwitz stoczył od 40 do 60 walk. Jedyną przegraną walką była stoczona z holenderskim mistrzem w wadze średniej Leenem Sandersem.

Kadr z filmu "Mistrz"

Po jednej z wygranych walk Pietrzykowski został zauważony przez wysoko postawionego strażnika obozu i dzięki temu przeniesiono go do innego obozu koncentracyjnego. W scenie końcowej widzimy jak Teddy opuszcza Auschwitz z parą bokserskich rękawic na ramieniu, co stanowiło wyraz szacunku wobec niego.

Pięściarz Teddy został pochowany w Bielsku-Białej

Film urywa się na scenie wyjazdu Pietrzykowskiego do obozu w Neuegamme. Bokser kontynuował swoją dobrą passę i stoczył tam około 20 walk. Wyzwolenia doczekał się w połowie kwietnia 1945 roku w obozie Bergen-Belsen z rąk brytyjskich żołnierzy.

Po opuszczeniu murów obozu wstąpił do 1 Dywizji Pancernej, gdzie podjął się prowadzenia ćwiczeń sportowych dla żołnierzy. Rok później powrócił do Polski. Przez kilkanaście lat był nauczycielem wychowania fizycznego. W końcu w 1962 roku przeniósł się do Bielska-Białej, gdzie pracował w Miejskim Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki. Pięściarz zmarł 17 kwietnia 1991 roku w Bielsku-Białej. Został pochowany na cmentarzu parafialnym Opatrzności Bożej w Białej.

Postać Tadeusza Pietrzykowskiego nie została zapomniana. Oprócz samego filmu biograficznego, poświęcono mu także oddzielny utwór. W 2021 roku, z okazji 20. rocznicy śmierci łódzki raper Basti wydał album pt. Osobisty Zbiór Wartości, na której pojawił się kawałek pod tytułem Teddy poświęcony Tadeuszowi Pietrzykowskiemu. Do utworu wyprodukowano też animowany klip.

Nikolas pawlik boks bytom

Może Cię zainteresować:

Pięściarz z Bytomia wicemistrzem Europy!

Autor: Robert Czykiel

22/04/2022

Kadr z filmu

Może Cię zainteresować:

Film z czasów Holokaustu. Żydzi z gett w Będzinie i Dąbrowie Górniczej nim zginęli w niemieckim obozie zagłady w Oświęcimiu

Autor: Redakcja

16/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon