Ministrowie z woj. śląskiego w rządzie Donalda Tuska? Wśród propozycji „gorący kartofel”

Donald Tusk kompletuje rząd. Na karuzeli nazwisk pojawia się poseł i posłanka z województwa śląskiego. Mogą objąć Ministerstwo Aktywów Państwowych, choć nie wiadomo, czy nadal będzie Ministerstwem Aktywów Państowowych, a także gorący kartofel, czyli Ministerstwo Zdrowia.

FB: Donald Tusk
Donald tusk

Mateusz Morawiecki w najbliższych dniach ma zaprezentować skład swoje rządu. To tylko gra na czas, ponieważ większość w Sejmie RP ma Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica.

Prawdziwy rząd, który ma szansę się ukonstytuować, kompletuje Donald Tusk. Lider Koalicji Obywatelskiej podczas konferencji prasowej zdradził, że jego skład jest już niemal gotowy i w dużej mierze pokrywa się z medialnymi doniesieniami.

– Jestem pełen uznania, i to nie jest z mojej strony ani ironia, ani kokieteria, jestem pełen uznania dla państwa detektywistycznych umiejętności – powiedział Donald Tusk

Dwa scenariusze dla Ministerstwa Przemysłu

Według ustaleń dziennikarzy TVN24 Borys Budka ma stanąć na czele Ministerstwa Aktywów Państwowych. To bardzo duży resort, który ma szerokie kompetencje. Zajmuje się górnictwem, jak i aktywami państwowymi, czyli publicznymi spółkami. Ma pod swoimi skrzydłami m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT i Polski Koncern Naftowy ORLEN.

Z naszych informacji wynika, że w grę wchodzą dwa scenariusze. Pierwszy zakłada przemianowanie Ministerstwa Aktywów Państwowych na Ministerstwo Przemysłu, które – zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska – ma mieć swoją siedzibę na Górnym Śląsku. Resort w takim układzie miałby zachować kompetencje dotyczące ciężkiego przemysłu, a pozostałem oddać w inne miejsca.

Drugi zakłada wyodrębnienie Ministerstwa Przemysłu z Ministerstwa Aktywów Państwowych i podział dotychczasowych kompetencji pomiędzy dwa resorty. (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).

„Gorący kartofel” - Ministerstwo Zdrowia

Na karuzeli nazwisk pojawiła się także Izabela Leszczyna. Posłanka początkowo była przymierzana do funkcji w Ministerstwie Finansów, gdzie była wiceministrą w latach 2013-2015. Później wielokrotnie i chętnie występowała w mediach, jako ekspertka Koalicji Obywatelskiej od finansów. Z wykształcenia jest… filolożką.

Według informacji „Gazety Wyborczej” Izabela Leszczyna mogłaby jednak objąć Ministerstwo Zdrowia

– To gorący kartofel, którego żaden z koalicjantów nie chce. Nieważne, ile pieniędzy dosypiemy do systemu ochrony zdrowia, zawsze będą kłopoty. Reforma? Trudna i wieloletnia – opowiada nam polityk, którego pytamy o tę kandydaturę.

Do tego stanowiska jest także przymierzana Joanna Mucha (Trzecia Droga) – była ministra sportu i turystyki.

Stadion Śląski

Może Cię zainteresować:

Stadion Śląski organizuje sylwestra. Prowadzący „o statusie gwiazd” i życzenia noworoczne marszałka

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2023

Maciej Kopiec

Może Cię zainteresować:

Ślązaczki i Ślązacy mniejszością etniczną? „To powinno wydarzyć się w tej kadencji parlamentu”.

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon