Licealiści nie chcą HiTu, ani HiTowego podręcznika. "To indoktrynacja obecnej władzy"

Środowiska młodzieżowe z całego kraju wystosowały apel do ministra edukacji i nauki, w związku z wprowadzeniem nowego przedmiotu do szkół średnich - Historia i Teraźniejszość. "Czujemy się bardzo zaniepokojeni widząc treść podręcznika (...). Naszym zdaniem treść w nim zawarta jest indoktrynacją i narracją obecnej władzy."

Hit

Młodzież szkół średnich postanowiła zaapelować do ministra edukacji i nauki o rezygnację z przedmiotu Historia i Teraźniejszość, który wejdzie do szkół od września. Pod apelem do 13 sierpnia podpisało się 7 rad i organizacji młodzieżowych, w tym licealiści z woj. śląskiego.

Indoktrynacja i narracja obecnej władzy

Zdaniem środowiska, w podręczniku autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego zawarta jest narracja partii rządzącej. - Uważamy, że szkoła jest platformą dialogu i wymiany poglądów, a przede wszystkim miejscem nagabywania wiedzy. Dlatego czujemy się zaniepokojeni, widząc treść podręcznika, który będzie realizowany w ramach nowego przedmiotu - podkreślają autorzy apelu.

Młodzież nie zgadza się na wprowadzenie podręcznika z troski autonomię uczniów. Według ich oświadczenia, każdy uczeń powinien sam rozwijać swoje poglądy, a nie być poddawany politycznym wpływom.

- Niestety nowy przedmiot zaprzecza tym wszystkim wartościom. Ponadto uważamy, że obecne w szkołach od lat przedmioty takie jak Historia i Wiedza o Społeczeństwie, są w stanie przekazać najpotrzebniejszą wiedzę z zakresu wydarzeń historycznych oraz społeczeństwa obywatelskiego a także aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie - mówi Mateusz Ligenza z Dąbrowy Górniczej, inicjator akcji.

Przedstawiciele organizacji dodają, że w czasach kiedy młodzi ludzie przeładowani są obszerną podstawą programową, nie mają czasu na rozwijanie swoich pasji, a nowy przedmiot HiT ograniczy ich szeroką perspektywę. - Jeszcze raz apelujemy do Pana ministra o wycofanie się z powyższej decyzji. Nasz głos, głos młodzieży powinien być dla pana kluczowy.

Petycja młodzieży


Sbb welcome

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Punkowcy źli, nasze SBB dobre. O podręczniku szkolnym pełnym głupot i niedorzeczności

Autor: Marcin Zasada

16/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon