„Musimy przywrócić uczciwe finansowanie samorządów” – mówi Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu i kandydat KO do Sejmu

- Za rządów Prawa i Sprawiedliwości samorząd jest bardzo mocno ograniczany. Samorządowcy chcą silnej Polski samorządowej. Takiej, w której decyzje są podejmowane w samorządach, na dole, w miastach i gminach, a nie w Warszawie – tak powody swojego startu do Sejmu tłumaczy Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu. Kandyduje w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej.

fot. UM Bytom
Musimy przywrócić uczciwe finansowanie samorządów mówi Michał Staniszewski przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu i kandydat KO do Sejmu

Na wyborczy listach można znaleźć wielu samorządowców, którzy chcą się przenieść do parlamentu. Jednym z nich jest Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu, który kandyduje do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.

- Chcę iść do parlamentu po to, żeby walczyć o silny samorząd. Po to, żeby decyzje były podejmowane w samorządach, żeby środki były wydatkowane w samorządach, a nie, by o chodniki i o drogi walczyć w programach rządowych. To nie na tym powinno polegać – tłumaczył w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

PiS ograniczył dochody samorządów

Przewodniczący bytomskiej Rady Miejskiej zaznaczył, że trzeba przede wszystkim przywrócić uczciwe finansowanie samorządów. Dodał, że nie może być tak, że jedynie w dużych programach rządowych można pozyskiwać środki. - Przez Polski Ład dochody samorządów zostały uszczuplone. Trzeba wprowadzić takie regulacje, żeby te dochody wzrosły – podkreślił.

Samorządowiec i kandydat na posła dodał, że jest wiele miejsc, w których finansowanie samorządów może zostać uzupełnione. Jako przykład wskazał ogromną lukę w oświacie. Podkreślił, że sam Bytom rocznie dopłaca do oświaty blisko 150 mln zł. Mówił, że samorządowcy chcą uczciwego finansowania, żeby móc realizować podstawowe zadania.

Michał Staniszewski dodał, że samorządowcy chcą także Polski, która jest silna w Europie. Dziś – jak zaznaczył – Polska, nie wiadomo z jakich powodów walczy z Unią Europejską, a efektem jest brak środków z Krajowego Planu Odbudowy. - To są pieniądze, które są potrzebne w samorządach, po to, żeby realizować potrzeby mieszkańców – podkreślił.

Koalicja Obywatelska oferuje 10 mld zł na remonty pustostanów

Przewodniczący Staniszewski wskazał, że Koalicja Obywatelska dla takich miast jak Bytom oferuje m.in. rządowy program skierowany na rozwiązanie konkretnego problemu – to 10 mld zł na remonty pustostanów.

- Mamy w Bytomiu bardzo bogatą substancję mieszkaniową, różnych kamienic, które są dzisiaj pustostanami. Chcielibyśmy je wyremontować, żeby mogły być zasiedlane przez mieszańców. To jest konkretny program, który odtworzyłby tą naszą substancję mieszkaniową – zaznaczył.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że eksploatacja przemysłowa i późniejsza transformacja przyniosły duże szkody m.in. takim miasto, jak Bytom. Jego zdaniem powinny być one traktowane na specjalnych zasadach i dla takich miast powinny być dedykowane specjalne programy.

Zbyszek Zaborowski

Może Cię zainteresować:

Zbyszek Zaborowski na liście KO do Sejmu RP. "Lewica Czarzastego i Biedronia przestała mnie interesować"

Autor: Patryk Osadnik

27/09/2023

Zygmunt frankiewicz 25 lat samorzadu

Może Cię zainteresować:

Frankiewicz: Trzecia kadencja PiS to koniec normalnego samorządu. Recepty? Cały PIT zostaje w budżetach miast

Autor: Marcin Zasada

24/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon