Na remont autostrady A1 między Pyrzowicami a Piekarami Śląskimi jeszcze poczekamy

Niemal 10 milionów złotych kosztować będzie ekspertyza oraz program naprawczy dla autostrady A1 na odcinku Pyrzowice - Piekary Śląskie. Jak podaje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakończenie prac projektowych ma nastąpić za rok, a rozpoczęcie prac w terenie planowane jest na początek roku 2025 roku.

fot. GDDKiA
Autostrada A1

Ponad 1,5 miliarda złotych kosztowało kilkanaście lat temu wybudowanie 16 kilometrów autostrady A1 między Piekarami Śląskimi a Pyrzowicami. Dzisiaj, niewiele ponad dekadę od oddania tego odcinku do ruchu, nadaje się on do remontu ze względu na postępujące deformacje (te zresztą pojawiły się jeszcze w okresie gwarancyjnym). Remont ten drogowcy zapowiadali już w ubiegłym roku, zastrzegając jednak, że najpierw wykonana zostać musi ekspertyza, program naprawczy i dokumentacja projektowa.

Umowa o wartości prawie 10 mln zł

Za przygotowanie tych dokumentów odpowiedzialne będzie katowickie biuro projektowe Trakt, z którą śląski oddział GDDKiA podpisał właśnie umowę o wartości 9,95 mln zł. Z podanej przez drogowców informacji wynika, że w ciągu ośmiu miesięcy ma powstać ekspertyza techniczna infrastruktury drogowej i obiektów inżynierskich, a także „kompleksowy program naprawczy” dla odcinka Pyrzowice - Piekary Śląskie, zaś w ciągu 12 miesięcy gotowa ma być dokumentacja projektowa dla naprawy trasy wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.

Umowa przewiduje ponadto pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową.

Jak można przeczytać w komunikacie drogowców zakończenie prac projektowych nastąpić ma w styczniu 2024 r., co umożliwi ogłoszenie przetargu na roboty, zaś rozpoczęcie prac w terenie planowane jest na początku roku 2025.

Obecnie na odcinku A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie, w związku z nierównościami nawierzchni, wprowadzone zostały ograniczenia prędkości do 110 km/h oraz 80 km/h.

Autostrada A1

Może Cię zainteresować:

Autostrada A1 Piekary Śląskie - Pyrzowice do remontu. Najpierw ekspertyza

Autor: Maciej Poloczek

25/08/2022

Autostrada A1

Może Cię zainteresować:

Autostrada A1 koszmarem okolicznych mieszkańców. "Hałas jest nie do zniesienia", a ekranów dźwiękochłonnych brak

Autor: Patryk Osadnik

20/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon