Na Śląsku jest już 5 partii regionalnych. Trzy z nich jedynie... awanturują się w internecie

Śląska Partia Regionalna nigdy nie miała łatwo: turbulencje organizacyjne, kadrowe i polityczne, dziś możliwa likwidacja... Jakby tego było mało, ŚPR stała się też internetowym memem i doczekała się kont-parodii na Facebooku. W śląskim ruchu regionalnym jedno się nie zmienia: jest komicznie.

Śląska Partia Regionalna
- Razem walczymy o polski Śląsk!
- Nie macie prawa do takiej deklaracji, nie jesteście wystarczająco śląscy!!!
- Nie powinniśmy się kłócić w walce o naszą małą ojczyznę.

To jeden z facebookowych dialogów rodem z fikcyjnych rozmów znanych postaci historycznych na Messengerze (kiedyś popularnych). Dyskutują - uwaga - Śląska Partia Regionalna im. Wojciecha Korfantego oraz Śląska Partia Regionalna im. Józefa Piłsudskiego. Kilka dni temu obu fejkowym partiom ktoś założył osobne konta na FB. Różnią się tylko patronem i barwami w logo. Trzecim partnerem w ich dyskusji jest najczęściej istniejący już od kilka miesięcy profil partii... Poloki Razem. "Kłamcy i łgarze! To my walczymy o polski Śląsk! Tylko Poloki Razem!" - odpowiada parodia ugrupowania Ślonzoki Razem, czyli konkurencji Śląskiej Partii Regionalnej. Hasłem Poloków Razem jest: "Łączymy Polaków, dzielimy Ślązaków".

Jeden z dialogów parodii śląskich partii na FB.
Jeden z dialogów parodii śląskich partii na FB.

Autorzy fejkowych kont się nie ujawniają. Wiadomo, że pochodzą oni z grupy młodych, niezadowolonych działaczy śląskiego ruchu regionalnego. Obie parodie ŚPR uaktywniły się w trakcie kampanii wyborczej w Rudzie Śląskiej, podczas której Henryk Mercik, lider i założyciel ugrupowania (tego prawdziwego), poparł w rywalizacji o prezydenturę posła PiS, Marka Wesołego.

Niedługo potem o rezygnacji z członkostwa w ŚPR (tej prawdziwej) poinformował Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. O ile te dwa zdarzenia żartami nie były, a co najwyżej: powodami do takowych, do rangi memu urósł (prawdziwy) dialog Gorzelika z ŚPR. Również na Facebooku.

Prawdziwy dialog ŚPR z Jerzym Gorzelikiem.
Prawdziwy dialog ŚPR z Jerzym Gorzelikiem.

Zabawne? Reakcje pod postem Gorzelika potwierdzają, że chyba tak. Ale to nie koniec. 5 dni temu Śląska Partia Regionalna poinformowała o założeniu nowego profilu na Facebooku.

"Niestety od maja br. nie mamy możliwości swobodnie komunikować jak i informować Was o naszych projektach, opiniach i bieżącej sytuacji. Jesteśmy podstępnie inwigilowani" - czytamy w komunikacie, który miejscami ("Niezależność, wolność słowa oraz samozarządzanie jest podstawą naszego rozumienia śląskości") sam przypomina parodię.

Reakcje? Można sobie wyobrazić. "Ruch autonomii profili ŚPR. Widzę tu potencjał memowy. Na start proponuję ŚPR - Frakcja Rewolucyjna i ŚPR Królestwa Polskiego i Litwy" - to tylko jeden z wielu komentarzy.

ŚPR informuje o nowym profilu na FB.
ŚPR informuje o nowym profilu na FB.

ŚPR - Frakcji Rewolucyjnej czy ŚPR Królestwa Polskiego i Litwy jeszcze nie ma. Jest ŚPR im. Korfantego i ŚPR im. Piłsudskiego. Jedno, co trzeba na razie przyznać: ŚPR (ta prawdziwa) ma lepszych grafików niż jej parodie.

D
odajmy, że ŚPR (tej prawdziwej) grozi likwidacja w związku z niezłożeniem na czas sprawozdania finansowego partii za rok… 2019. Sprawa jest w sądzie.

Konferencja Marka Wesolego

Może Cię zainteresować:

Stowarzyszenie Regios wzywa weteranów śląskiego regionalizmu: Czas zejść ze sceny

Autor: Michał Wroński

21/08/2022

Jerzy Gorzelik

Może Cię zainteresować:

Jerzy Gorzelik odchodzi ze Śląskiej Partii Regionalnej. "Trwanie w niej byłoby dla mnie niezręczne"

Autor: Arkadiusz Nauka

19/08/2022

Slaska partia regionalna

Może Cię zainteresować:

Koniec Śląskiej Partii Regionalnej? W sądzie jest wniosek o wykreślenie jej z ewidencji partii politycznych

Autor: Marcin Zasada

11/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon