Na terenie województwa śląskiego bony turystyczne można wykorzystać w 1600 punktach

Ponad 1/3 przyznanych w województwie śląskim bonów turystycznych nadal pozostaje niewykorzystana. ZUS przypomina, że termin ich ważności mija z końcem marca i podpowiada, że dobrą okazja do wykorzystania bonu są rozpoczęte właśnie ferie zimowe.

mat. ZUS
Narty

Jeszcze niespełna dwa i pół miesiąca zostało rodzicom i opiekunom na wykorzystanie bonów turystycznych, do których prawo zyskały wszystkie dzieci urodzone do końca roku 2021, o ile 18 lipca 2020 r. nie były jeszcze pełnoletnie. W województwie śląskim takich bonów przyznanych zostało 485 tysięcy, przy czym – jak zwraca uwaga ZUS – blisko 163 tys. z nich nie zostało jeszcze wykorzystanych. W liczbie tej znajdują się zarówno bony aktywowane i niewykorzystane, te częściowo wykorzystane, ale też takie, których jeszcze w ogóle nie aktywowano (tych ostatnich pozostaje ponad 51 tys.).

ZUS przypomina, że termin ważności bonu mija 31 marca tego roku (a przynajmniej taki jest stan na dziś, gdyż w przeszłości termin ów już kilka razy był przedłużany), a zatem z jego wykorzystaniem nie ma co zwlekać. Dobrą okazją ku temu mogą być chociażby rozpoczęte właśnie na terenie woj. śląskiego ferie zimowe.

Przypomnijmy, że bonem, którego wartość wynosi 500 zł (w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością -1000 zł) można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Jak podaje ZUS, miejsc, gdzie można płacić bonami w całym kraju jest ponad 4,9 tys. , w naszym regionie honoruje je 1,6 tys. podmiotów turystycznych (ich dokładną listę można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej).

- Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta i nie przysparza żadnych trudności. Wystarczy wejść na swój profil PUE, odnaleźć po lewej stronie zakładkę Polski Bon Turystyczny i aktywować ją, podając swój adres email i numer telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu na PUE ZUS, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em na podany wcześniej numer telefonu – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.

Obszar kompozycji 1

Może Cię zainteresować:

Zimowe ferie 2023 ze ŚLĄZAGIEM. Najciekawsze oferty rodzinnego zimowego wypoczynku. Sprawdź!

Autor: Redakcja

21/12/2022

Anna i Marcin Nowakowie

Może Cię zainteresować:

Śląscy blogerzy Anna i Marcin Nowakowie napisali nową książkę "W Polskę na weekend". Wydała ją, też śląska, oficyna Helion Bezdroża

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2022

Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR

Może Cię zainteresować:

Naukowcy z Politechniki Śląskiej pomogą niepełnosprawnym ruszyć w Beskidy

Autor: Michał Wroński

16/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon