Nadchodzą opady śniegu. Drogowcy przewidują trudny weekend

Drogowcy i służby wojewody ostrzegają przed mającymi rozpocząć się popołudniem opadami śniegu. Na południu regionu może miejscami spaść nawet 20-30 śniegu. Dlatego też policjanci apelują do kierowców, by przed wyjechaniem w drogę zadbali o właściwe odśnieżenie samochodu. Nagrali profilaktyczny spot obrazujący jak tragiczne skutki może mieć jazda nieodśnieżonym pojazdem.

fot. GDDKIA
Pługi na drodze

- Od piątku zapowiadane są opady śniegu przechodzące nawet do intensywnych. Najpierw obejmą wschodnią część województwa - z czasem obejmując całe. Zapowiada się trudny ruchowo weekend. Uwzględnijcie to w swoich planach podróży – apeluje w mediach społecznościowych katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Służby wojewody doprecyzowują z kolei, że IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu dotyczące Bielska-Białej, a także powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Obowiązuje ono od godz.15 w piątek (20 stycznia) do godz. w sobotę (21 stycznia).

- Prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm do 30 cm. - czytamy w komunikacie.

Na wieść o zbliżających się opadach śniegu policja postanowiła przypomnieć kierowcom o konieczności właściwego odśnieżenia pojazdu przed wyruszeniem w podróż. W tym celu funkcjonariusze z Katowic przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach oraz Stowarzyszeniem „Ratujemy +” nakręcili spot profilaktyczny obrazujący jak tragiczne skutki może mieć jazda nieodśnieżonym pojazdem.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Ponadto nie może naruszać porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji. Pojazdy z oszronionymi szybami lub pokryte w całości śniegiem zdecydowanie tych wymogów nie spełniają.

Transport maszyny TBM

Może Cię zainteresować:

Potężna maszyna do drążenia tuneli znów przejedzie przez Śląsk. Transport już dziś w nocy

Autor: Arkadiusz Nauka

20/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon