Potężna maszyna do drążenia tuneli znów przejedzie przez Śląsk. Transport już dziś w nocy

Przepotężna maszyna do drążenia tuneli TBM przejedzie w nocy z 20 na 21 stycznia przez województwo śląskie. Będzie to ostatni transport tego molocha na placu budowy trasy S19 na Podkarpaciu. Kierowcy podczas przejazdu konwoju muszą się liczyć z utrudnieniami.

fot GDDKIA 1
Transport maszyny TBM

Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w nocy z 20 na 21 stycznia przez województwo śląskie przejedzie ostatni transport maszyny TBM dla budowy tuneli na S19. Najcięższy pojazd będzie ważył 163,5 tony. Największy pojazd w kolumnie będzie posiadał wymiary 28,3 metra długości, 3 metry szerokości i 4,35 metra wysokości. Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono.

Gigantyczny „kret" pojawi się w nocy na śląskim odcinku autostrady A4. Kierowcy, którzy w nocy wyjadą na autostradę muszą liczyć się z utrudnieniami. Szczególnie w okolicach dawnego poboru opłat w gliwickiej Żernicy, a potem także na autostradzie A1 w okolicy węzła Woźniki.

Transport maszyny TBM docelowo ma dotrzeć pod koniec stycznia na Podkarpacie, gdzie wykorzystany zostanie do drążenia tunelu przy budowie trasy S19 (Via Carpatia). Gigantyczny „kret” został sprowadzony do Polski z Hiszpanii. Najmniejsze jego elementy przyjechały drogą lądową, a większe przypłynęły do Szczecina. Największe z nich spławiono dalej na barkach i pontonach Odrą do Opola, by później kontynuować podróż już drogami w trzech konwojach. Wszystkie obiekty inżynieryjne na trasie trzeba było poddać specjalnym ekspertyzom pod kątem zdolności udźwignięcia niecodziennego transportu.

Maszyna TBM

Może Cię zainteresować:

Kolejny konwój z częściami maszyny TBM przejeżdżać będzie przez woj. śląskie

Autor: Michał Wroński

02/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców