Nagrodzony w Wenecji film "Chleb i sól", nakręcony przez Ślązaków, wchodzi do kin

W środę 25 stycznia o godz. 19 w kinie Światowid w Katowicach odbędzie się śląska premiera filmu Damiana Kocura "Chleb i sól". Obraz wejdzie do kin w piątek 27 stycznia 2023. Nie dość, że reżyser pochodzi z Łazisk Górnych, to jeszcze główne role zagrali w nim pianiści Tymoteusz i Jacek Biesowie, rodem z Mikołowa.

Film "Chleb i sól" to pełnometrażowy debiut śląskiego reżysera Damiana Kocura. Na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji osiągnął niebywały sukces. Dostał Nagrodę Specjalną Jury Orizzonti.

Film doceniony na festiwalu w Wenecji

„Chleb i sól” zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni - Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku. Reżyser był też nominowany do tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii film.

Wywiad z Damianem Kocurem: Śląski reżyser Damian Kocur zdobył nagrodę w Wenecji, a teraz jest nominowany do Paszportów "Polityki"

Produkcja została dofinansowana przez Śląski Fundusz Filmowy. Dlatego w kinie Światowid w środę 25 stycznia o godz. 19 odbędzie się śląska premiera tego filmu. Po pokazie spotkamy się z Damianem Kocurem, Tymoteuszem Biesem, Jackiem Biesem i Tomaszem Woźniczką. Rozmowę poprowadzi Adrian Chorębała.

Film będzie można oglądać w kinach od 27 stycznia - m.in. w kinie Światowid w Katowicach.

Urodzony w Katowicach, ale wychowany w Łaziskach Górnych, Damian Kocur zaangażował do swojego debiutu samych aktorów naturszczyków. W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies z Mikołowa – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz” Olewiński i Wojciech „TPS” Walkiewicz.

Powrót z Warszawy na prowincję

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej, przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

"Wziąłem moich kolegów do pracy"

Damian Kocur, w wywiadzie ze ŚLĄZAGIEM, wyjaśnia, dlaczego akcja jego filmu dzieje się w małym mieście: - Czułem, że to powinno się rozgrywać w takim miejscu. Ja jestem z takiego małego miasta, więc wydawało mi się, że wiem najlepiej, jak o tym opowiadać. Jest mi to najbardziej znana przestrzeń - mówił.

Przyznaje, że z Tymoteuszem i Jackiem Biesami zna się od dzieciństwa. Scenariusz filmu napisał "pod nich". - Ja nie pracuję z aktorami profesjonalnymi. Wziąłem moich kolegów do pracy, to była dla mnie naturalna sytuacja. Nie trzeba ich było długo przekonywać - dodaje.

Maciej Kawalski

Może Cię zainteresować:

Jak lekarz z Katowic nakręcił film z gwiazdami polskiego kina. Maciej Kawalski i jego "Niebezpieczni dżentelmeni"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Tarnowskie Góry

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry staną się planem filmowym. W mieście zostanie nakręcony film "Diabeł"

Autor: Martyna Urban

24/01/2023

Jak gwiazdy polskiego kina grały Ślązaków

Może Cię zainteresować:

Tak gwiazdy polskiego kina próbowały w filmach grać Ślązaków. "To taki Polak, który mówi trochę po niemiecku"

Autor: Marcin Zasada

05/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon