Najbardziej spektakularna przestrzeń akademicka w Katowicach? Akademia Muzyczna. Już od 15 lat

Sorry Uniwersytecie Śląski. Sorry Uniwersytecie Ekonomiczny. Sorry nawet Akademio Sztuk Pięknych. Nikt nie ma tak pięknej przestrzeni akademickiej w Katowicach jak Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. To genialne połączenie starego z nowym broni się przestrzenią, światłem, romansem cegły z betonem. Takiego atrium nie powstydziłaby się włoska Bolonia, miasto słynące z akademickiego charakteru.

Katowicka Akademia Muzyczna ma szczęście do architektury. Jej najstarsza część, neogotycki gmach przy ul. Wojewódzkiej 33 z 1901 roku to jeden z najpiękniejszych budynków w tym stylu w Katowicach. Zachwyca szczególnie jego aula im. Bolesława Szabelskiego, odnowiona z pietyzmem w ostatnich latach. Korytarze w budowli przypominają krużganki zamkowe.

Atrium zachwyca przestrzenią

Dobudowana w latach 2005-2007 do starego gmachu nowa część Akademii Muzycznej o nazwie Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" jest zbudowana z cegły, nawiązując do historycznego gmachu, ale wewnątrz zaskakująco oferuje zupełnie inny klimat - wysokie, jasne przestrzenie atrium, towarzystwo betonu i drewna. Gdzieś w tle szumi wodospad i gwar rozmów. Jakimś cudem te przestrzenie do siebie pasują. Nie gryzą się, a uzupełniają.

Przestrzeń atrium jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla profesorów i studentów. W dodatku jest przechodnia, można wejść od strony ul. Zacisze i wyjść na Damrota, albo na odwrót. Nawet taka przechadzka jest przyjemnością. Jeśli ktoś chciałby jej zażyć więcej, to w atrium działa bistro Bajlaga. Można się tu napić kawy, zjeść obiad, kanapkę albo coś słodkiego, posiedzieć dłużej i poczuć ten klimat. Czasami trudno o stolik, zwłaszcza teraz, gdy zaczął się rok akademicki i studenci, złaknieni swojego towarzystwa, okupują atrium, ale warto spróbować zajrzeć tu np. po południu (bistro jest czynne do godz. 18, a w soboty do 17).

Atmosfera jak na włoskim uniwersytecie

"Symfonię" zaprojektowała pracownia Tomasza Koniora. Katowicki architekt miał tu muzyczno-architektoniczny poligon doświadczalny, bo Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej to nie tylko imponujące patio, ale też sala koncertowa na 480 miejsc, biblioteka z czytelnią, laboratorium dźwięku. Później Konior wykorzystał te doświadczenia projektując imponujący gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz sale koncertowe w całej Polsce.

A Akademia Muzyczna naprzeciwko neogotyckiego budynku właśnie buduje sobie kolejny gmach, który ma szansę przyćmić inne akademickie przestrzenie. Więcej: Akademia Muzyczna z wielkim oknem na Katowice i świat. Tak będzie wyglądać nowy budynek AM

Zajączka Kilińskiego Katowice 1

Może Cię zainteresować:

Enklawa jak z baśni Andersena w samym centrum Katowic. Te wille z ogrodami to ekskluzywna część śródmieścia

Autor: Katarzyna Pachelska

26/06/2022

Katowice, archiwalne zdjęcia z teki Juranda Jareckiego

Może Cię zainteresować:

Czerwone autobusy, niebieskie bloki, zielone... palmy. Zaskakujące Katowice z lat 60. i 70. XX wieku na zdjęciach w kolorze

Autor: Katarzyna Pachelska

06/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szary dom - wieś Świerczyniec

Szary dom pod Tychami. Nuda? Nie tu. Tu jest jakby luksusowo

Center for Computing & Data Sciences, Boston

Boston zbudował sobie własne .KTW. Reakcje? Takie jak u nas

Muzeum Górnośląskie, Bytom

Gmach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zabytkiem

Mieszkanie Katowice, ul. Kościuszki

Pięknie mieszkanie we francuskim stylu w centrum Katowic

Remont zabytków w Nakle Śląskim

Zmiany przy pałacu w Nakle Śląskim

Prace przy Bramie Gwarków 1

W Zbrosławicach trwają prace przy roznosie sztolni

Dom Łaziska

Dom jak nowoczesny bunkier. Ale tylko od strony drogi