Najciekawsze ruiny zamków i warowni na Szlaku Orlich Gniazd w województwie śląskim i małopolskim. Które warto odwiedzić?

O Szlaku Orlich Gniazd zapewne słyszeli wszyscy. Nie wszyscy go przeszli, ale część znajdujących się na szlaku jurajskich zamków i warowni cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Warto jednak zajrzeć także w mniej popularne miejsca, również te znajdujące się poza czerwonymi znakami.

Zacznijmy jednak od miejsc najczęściej odwiedzanych. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to dziś wręcz symbol Orlich Gniazd i niezwykle popularne miejsce. Nic dziwnego – pozostałości pochodzącego z XIV-XV wieku zamku są rozległe i robią wielkie wrażenie. Także dobre położenie (Góra Zamkowa ma 515 m n.p.m.) zwiększa atrakcyjność tego zamku. Turystów przyciągają też imprezy organizowane pod zamkiem, między innymi widowiskowe pokazy rycerskie i „filmowa” historia obiektu – kręcono tu sceny do „Janosika” w reż. Jerzego Passendorfera, „Zemsty” w reż. Andrzeja Wajdy czy „Wiedźmina” realizowanego dla Netfliksa. Przypomnijmy: niedaleko Zamku Ogrodzieniec znajduje się zrekonstruowany gród na Górze Birów – dawniej miejsce osadnictwa różnych kultur. Słowiańska osada datowana jest na VIII-X wiek, z kolei gród wybudowano w XII wieku.

Potop szwedzki w Rudnie

Innym bardzo popularnym miejscem jest Zamek Tenczyn w Rudnie. Znajduje się on w Małopolsce. W XIV wieku został włączony do systemu Orlich Gniazd, a dziś z pewnością warto go odwiedzić (przy okazji: niedaleko, w gminie Alwernia, znajduje się siedziba studia filmowego ze swoimi charakterystycznymi kopułami). Ruiny, podobnie jak w przypadku obiektu w Podzamczu, są duże, dobrze zachowane i zwiedzanie zamku czy dziedzińca nie jest krótką przygodą. Co więcej, odbywają się tu „bitwy” z czasów szwedzkiego potopu – to niezwykle żywe, barwne i głośne widowiska historyczne (ten huk armat…) tworzone od lat przez elitarne grupy rekonstrukcyjne nie tylko z Polski. Warto więc połączyć zwiedzanie zamku z oglądaniem takiego widowiska.

Skoro jesteśmy w Małopolsce, warto również zajrzeć na pochodzący z XIV wieku Zamek w Korzkwi (dziś jest tu między innymi hotel), Zamek w Bydlinie (gdzie zachowały się wprawdzie tylko resztki murów i fosy, ale warto pamiętać, że to tu, na początku I wojny światowej, 17 listopada 1914 r., rozpoczęła się bitwę pod Krzywopłotami) czy wreszcie Kruczą Skałę, czyli Zamek w Rabsztynie. Zachowane wzmianki o Zamku Rabsztyn (Rabenstein, czyli krucza skała właśnie) pochodzą z XIV wieku. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, odbywają się tu również turnieje rycerskie.

Historia, ruiny, rezerwaty

No dobrze pora wracać – nie można jednak nie zajrzeć na Zamek Pilcza w Smoleniu. W miejsce niezwykle klimatyczne, znajdujące się na terenie rezerwatu przyrody; rośnie tam kilka gatunków roślin chronionych. Zamek pochodzi prawdopodobnie z XIII wieku, a samo wzgórze było zamieszkane jeszcze przed naszą erą. Dziś – po zabezpieczeniu murów i częściowej rekonstrukcji – trzeba przyznać, że do zwiedzania i oglądania nie ma zbyt wiele (można za to wejść na wieżę), ale te ruiny mają w sobie „coś”. Zdecydowanie warto tam zajrzeć.

Last but not least, czyli Zamek w Olsztynie. Ruiny przypominają o pochodzącej z XIV wieku budowli obronnej, którą w średniowieczu nazywano Holstein. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Ruiny znajdują się w otoczeniu jurajskich skałek, wokół jest sporo szlaków turystycznych (niedaleko jest rezerwat Sokole Góry).

Jakie obiekty – zamki i ruiny – i gdzie znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd? Oto one:

 • Korzkiew, zamek
 • Ojców, ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze
 • Sułoszowa, zamek królewski w Pieskowej Skale
 • Rabsztyn, ruiny zamku
 • Bydlin, ruiny zamku
 • Smoleń, ruiny zamku
 • Pilica, ruiny zamku
 • Podzamcze, ruiny zamku Ogrodzieniec
 • Morsko, ruiny zamku Bąkowiec
 • Bobolice, zamek królewski
 • Mirów, ruiny zamku
 • Olsztyn, ruiny zamku królewskiego

Poza szlakiem:

 • Rudno, ruiny zamku Tenczyn
 • Babice, ruiny zamku biskupów krakowskich Lipowiec
 • Siewierz, ruiny zamku biskupów krakowskich
 • Będzin, zamek królewski
 • Kraków, Zamek Królewski na Wawelu.

A Wy jakie pozostałości po zamkach i warowniach Jury Krakowski-Częstochowskiej najbardziej lubicie odwiedzać?

Konceret Iron Maiden, w tle zamek Ogrodzieniec

Może Cię zainteresować:

Iron Maiden w Ogrodzieńcu. Polska w ruinie i nagranie za Żelazną Kurtyną

Autor: Tomasz Borówka

25/07/2022

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Symbol Beskidów został zamknięty. Co dalej z wieżą widokową na Baraniej Górze? „Musimy w tej sprawie wszyscy dojść do porozumienia”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon