Najlepsze zdjęcia Katowic lat 60 i 70. Juranda Jareckiego. Mistrz architektury nie tylko projektował, ale i miał oko do fotografii

Jurand Jarecki, projektant takich kultowych katowickich budynków jak "Zenit", "Skarbek" czy kino Kosmos, jest jednym z grona architektów, którzy w latach 60. i 70. odegrali najważniejszą rolę architektonicznej rewolucji Katowic. Zobaczcie 25 najciekawszych zdjęć z jego przebogatego archiwum fotograficznego. Uwiecznił na nich Katowice tamtej epoki.

Choć urodził się w Krakowie, a wychowywał w Zakopanem, to Katowice wybrał jako miejsce do życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego.

Więcej o życiu Juranda Jareckiego: "Przyjechał młody architekt z Francji i myślał, że Francję zbuduje w Katowicach"

Z fotograficznej teki Juranda Jareckiego

Jednak Jarecki nie był tylko projektantem, ślęczącym nad deską kreślarską. Był też fotografem, uwieczniającym nie tylko zaprojektowane przez siebie budynki, ale też codzienne życie Katowic. Jego zdjęcia z lat 60. i 70. XX wieku są cenną kroniką tamtejszych czasów. Jarecki szczególnie upodobał sobie Koszutkę i to tę dzielnicę fotografował z największą miłością. Na zdjęciach nie brakuje więc niebieskich bloków (które dziś są żółte), pasażu handlowego wzdłuż Chorzowskiej - w tamtym czasie nie z widokiem na kompleks czarnych biurowców .KTW ale działającą pełną parą kopalnię KWK "Katowice".

Spójrzcie na dzisiejszą aleję Korfantego (wtedy Armii Czerwonej). Nie dość, że z prawej strony, patrząc w stronę Koszutki, przyklejony do budowanego Hotelu Katowice jest pałac Tiele-Wincklerów, to jeszcze z lewej widać stare zabudowania w miejscu dzisiejszych Superjednostki i Separatora.

Rondo, a dookoła - same budowy

Okolice Ronda, miejsca szczególnie znienawidzonego przez młodych kierowców, Jurand Jarecki obfotografował dokładnie. Widać, jak powstawały same jezdnie oraz podziemna infrastruktura, gdzie kiedyś były kawiarnie i inne lokale.

Ciekawie wyglądają też Katowice bez Spodka. W miejscu dzisiejszej hali jest już wyczyszczony teren, przygotowany pod budowę tej dzisiaj ikonicznej budowli. Jarecki kilka razy fotografował też budowę Spodka, na tych zdjęciach widać charakterystyczny stelaż podtrzymujący konstrukcję dachu.

Jest też kilka zdjęć wykonanych z lotu ptaka, na których widać jak na dłoni centrum Katowic, z Rondem i aleją Korfantego, wtedy ul. Armii Czerwonej.

Wśród zdjęć znajdziemy też fotografię Osiedla Paderewskiego, z gotowym dopiero jednym kompleksem bloków.

Al Korfantego Wojciecha Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice minionej epoki. Miasto aspirujące w trudnych czasach Polski Ludowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Autor: Redakcja

21/06/2022

Katowice

Może Cię zainteresować:

Co łączyło Katowice i Donieck? Stolice GOP-u i Donbasu jako miasta zaprzyjaźnione w latach PRL. Kolorowe fotografie z lat 70. XX wieku

Autor: Tomasz Borówka

28/08/2022

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Spodku...

Może Cię zainteresować:

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o budowie Spodka: burzliwy konkurs, zwycięskie kontrowersje i alternatywne projekty

Autor: Marcin Zasada

08/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice Jurand Jarecki22

Nowe Katowice na niepublikowanych zdjęciach z lat 60-70

Katowice 150 lat temu i dziś

Katowice 150 lat temu i dziś. Stare zdjęcia i współczesne

Katowice 34

Katowice epoki Gierka na kolorowych zdjęciach

Katowice Juranda Jareckiego

Najlepsze zdjęcia Katowic lat 60 i 70. Juranda Jareckiego

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit Katowice

Jedna z ikon Katowic na nieznanych zdjęciach z lat 60.

Aleksander Franta

Człowiek, dzięki któremu Śląsk to lepsze miejsce do życia

Katowice rynek

Te Katowice nie wyglądały, jakby miały przed sobą przyszłość