Wójt i burmistrz Włodowic 1

Najmłodsze i najmniejsze miasto w województwie śląskim. "Nagle we Włodowicach nie zaczną jeździć tramwaje"

Od 1 stycznia 2023 roku mamy w województwie śląskim nowe miasto - Włodowice. To nie tylko najmłodsze, ale też najmniejsze miasto w regionie, które liczy niespełna 1200 mieszkańców. - Nagle we Włodowicach nie zaczną jeździć tramwaje. To niemożliwe - mówi wójt, a w zasadzie już burmistrz Adam Szmukier.

Włodowice liczą niespełna 1200 mieszkańców. Gdyby urządzić huczną imprezę z okazji nadania im praw miejskich w katowickiej siedzibie NOSPR, to wewnątrz zmieściliby się wszyscy włodowiczanie, a i tak zostałoby jeszcze 600 wolnych krzeseł dla zaproszonych gości. Zamiast tego były fajerwerki, szampan i odsłonięcie tablicy z napisem "Urząd Miasta i Gminy Włodowice".

W całej gminie, która posiada kilka sołectw, mieszka w sumie ponad 5100 osób. Bez wątpienia same Włodowice są jednak najmniejszym miastem w województwie śląskim. Do tej pory prym wiodła leżąca nieopodal Pilica, w której - według danych GUS - na koniec 2021 roku mieszkało 1775 osób.

Beczki cydru

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasto, które słynie z cydru. Sami sobie tę legendę wymyśliliśmy

Autor: Patryk Osadnik

06/10/2022

Miasto to sprawa honoru

Pierwsza wzmianka o Włodowicach pochodzi z 1220 roku. Wówczas w sprawach podatkowych pisał o nich biskup krakowski Iwo Odrowąż. Z kolei w XIV wieku prawa miejskie nadał im król Polski Ludwik Węgierski. Niestety nie zachował się żaden dokument, który by to potwierdzał. Mimo to wiemy, że Włodowice były miastem. Ba! Na tyle ważnym, że miały nawet własnego kata.

Dużo dokładniej możemy stwierdzić, kiedy prawa miejskie utraciły. Było to w 1870 roku.

- Był to element carskich represji po powstaniu styczniowym, w które zaangażowali się mieszczanie z Włodowic, a przede wszystkim Michał Poleski, do którego rodziny należał tutejszy majątek. On sam trafił do 10. Pawilonu Twierdzy Warszawskiej, gdzie najsurowiej traktowano polskich patriotów - tłumaczy Adam Szmukier, czyli dotychczasowy wójt, a od 1 stycznia 2023 burmistrz Włodowic.

Po wyjściu stamtąd, chcąc zadośćuczynić włodowiczanom, Michał Poleski założył w rodzinnym pałacu Ateny Olkuskie, czyli szkołę agronomiczną, do której ściągał najlepszych nauczycieli. Zgromadził w niej ponad dziesięć tysięcy książek i dokumentów, a także najnowocześniejsze wówczas urządzenia rolnicze.

Pałac, w którym nocował niegdyś m.in. Jan III Sobieski w drodze do Wiednia, gdzie na jego pamiątkę powstały tzw. królewskie pokoje i piec kaflowy z jego podobizną, stoi we Włodowicach do dziś. Niestety w połowie lat 50. XX wieku spłonął

- Mamy ambicje, aby zachować go jako trwałą ruinę. Zabezpieczyć przed dalszą degradacją, a w przyszłości być może wyremontować i nadać mu nowe funkcje - zdradza Adam Szmukier.

Najważniejszą pamiątką i symbolem miejskiego rodowodu Włodowic jest rynek, a właściwie jego układ urbanistyczny, który objęto ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków województwa śląskiego. To on świadczy o miejskim rodowodzie, a ten wskazuje, że dla Włodowic bycie miastem to sprawa honoru i dziejowej sprawiedliwości.

Remigiusz Rączka2

Może Cię zainteresować:

Remigiusz Rączka: Nie ma w Polsce tak bogatej kuchni regionalnej jak śląska. Tylko nie chodźmy na skróty

Autor: Marcin Zasada

23/12/2022

Więcej pieniędzy dla Włodowic

Status miasta, a nie wsi, to także sprawa finansów. Włodowice oficjalnie stały się gminą miejsko-wiejską, która poza miastem obejmuje także kilka sołectw. To oznacza, że teraz będą mogły starać się zarówno o pieniądze dla obszarów miejskich, jak i wiejskich.

- To spora zmiana. Może nie przeprowadzimy rewolucji, ale będziemy mogli skuteczniej realizować swoje zadania i odpowiadać na zmieniające się potrzeby mieszkańców - zapewnia Małgorzata Konarska, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Włodowice.

Budżet Włodowic na 2023 rok to zaledwie 38 mln złotych. Zaledwie. Największe w naszym województwie Katowice dysponują prawie sto razy większym budżetem, który wynosi 3,6 mld złotych.

- Myślę, że w ostatecznym rozrachunku przekroczymy 40 mln złotych - zapowiada Joanna Goj, skarbnik Urzędu Miasta i Gminy Włodowice. - Mamy zaplanowane 24 inwestycje. Nie jest ich dużo, ale są one większe niż w latach poprzednich. Sześć milionów złotych przeznaczymy na remonty trzech dróg. Prowadzimy też modernizację szkoły, którą możemy realizować tak naprawdę tylko podczas wakacji, więc jest to proces rozłożony na kilka lat - tłumaczy.

- Jako najmłodsze i najmniejsze miasto województwa śląskiego będziemy mieli śmiałość, aby prosić decydentów o wsparcie - mówi Adam Szmukier.

Nikt nie ma w planach sprowadzenia do Włodowic wielkich inwestycji przemysłowych, które zaburzyłyby dotychczasowy krajobraz tego miejsca, które znane jest m.in. ze skałek w Rzędkowicach. Z resztą we Włodowicach nigdy nie było przemysłu. Rolnictwo? Jest ferma trzody chlewnej, ale poza tym ciężko znaleźć choćby jedną krowę na czyimś podwórku.

Krahelska Halina

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Dlaczego Polska przegrywa batalię o serca Ślązaków? Czytajcie Halinę Krahelską

Autor: Dariusz Zalega

23/12/2022

Podobno przed domami jest czyściej

Co zmieni się we Włodowicach 1 stycznia 2023 roku? Na razie trzeba było wymienić tablice informacyjne i pieczątki, czego koszt wstępnie oszacowano na osiem tysięcy złotych.Urzędnicy nie liczą na to, że od razu spadnie im manna z nieba.

- Nagle we Włodowicach nie zaczną jeździć tramwaje. To niemożliwe, ale będziemy systematycznie wprowadzać zmiany na różnych płaszczyznach. Ważne, aby było to systematyczne - uważa świeżo upieczony burmistrz.

- To na pewno pewien prestiż i zmiana mentalnościowa - dodaje Małgorzata Konarska.

Podobno można zauważyć, że odkąd prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nadającą Włodowicom ponownie prawa miejskie, wokół domów zrobiło się czyściej.

- Zmiany zawsze wywołują niepokoje. Co będzie? Czy będzie drożej? Pojawiły się pogłoski, że nauczyciele stracą dodatek wiejski. Nie, nie stracą. Mówiono, że zlikwidowane zostaną funkcje sołtysów. Nie, tak nie będzie. Mieszkańcy nie będą też musieli wymieniać dowodów osobistych - zapewnia Adam Szmukier.

Mimo pewnych obaw 93 proc. mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, pozytywnie oceniło podniesienie Włodowic do rangi miasta. Jednomyślni byli w tej sprawie radni, a wniosek poparł wojewoda Jarosław Wieczorek. Z załącznikami to setki stron. Przygotowano je w taki sposób, że na żadnym etapie nie trzeba było wprowadzać poprawek.

Teraz Włodowice szykują się na narodziny pierwszego mieszkańca miasta. Samorząd przygotował dla niego specjalną wyprawę.


Cieszymy się, że przeczytałeś nasz tekst do końca. Mamy nadzieję, że Ci się spodobał. Przygotowanie takich materiałów wymaga mnóstwo pracy i czasu od autorów. Chcemy, żeby zawsze były dostępne dla Was za darmo, jednak aby mogło tak pozostać, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zostań patronem Ślązaga na Patronite.pl i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju dobrego dziennikarstwa w regionie.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon