Największy sekret Korfantego. To tajne spotkanie przesądziło o wybuchu III powstania śląskiego

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Trzy doby wcześniej miało miejsce tajemnicze spotkanie, które być może zaważyło na decyzji o rozpoczęciu powstania. Niewiele o nim wiemy, a mogło być to jedno z decydujących wydarzeń XX-wiecznej historii Śląska.

Śląska Biblioteka Cyfrowa
Wojciech Korfanty

Jeżeli to mało znane wydarzenie miało w ogóle miejsce, to jego skutki śmiało można uznać za historyczne. W nocy z 29 na 30 kwietnia 1921 roku, w majątku Czarny Las nieopodal Lublińca, Wojciech Korfanty miał spotkać się z Danielem Kęszyckim, konsulem polskim w Opolu. Według wersji oficjalnej, Kęszycki miał wtedy przekazać Korfantemu informacje na temat planów podziału terytorium Górnego Śląska, jakie wysłano do Rady Ambasadorów. Jednak czy tylko o to chodziło? Dlaczego ich spotkanie zaaranżowano w ścisłym sekrecie, na zupełnym odludziu i w późną nocą (Kęszycki pojawił się o godzinie pierwszej, obradowano do czwartej).

Odpowiedź może być sensacyjna: w Czarnym Lesie obecny był jeszcze ktoś trzeci, którego przybycie tam okrywała całkowita tajemnica. Tą trzecią osobą mógł być generał Henri Le Rond, przewodniczący Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku, któremu też było podporządkowane Naczelne Dowództwo Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku.

Pakt Korfantego z Le Rondem?

Spotkanie miało nastąpić z inicjatywy Francuza, który – działając w interesie racji stanu swojej ojczyzny – poinformował Korfantego, że stronie francuskiej nie udało się przeforsować swoich korzystnych dla Polski propozycji podziału terytorium plebiscytowego. W związku z tym generał podsunął Korfantemu ideę zorganizowania strajku powszechnego oraz – w razie wybuchu powstania – zapewnił o nieoficjalnym poparciu, jakiego udzieli mu francuskie wojsko. Rozkazy, jakie otrzymali od Le Ronda francuscy żołnierze w przeddzień III powstania śląskiego wydają się z tym korespondować.

Po jego wybuchu Francuzi nie utrudniali powstańcom działań, nie mówiąc już o przeciwdziałaniu im. W odróżnieniu od Brytyjczyków, a szczególnie Włochów, starających się poważnie traktować misję, z jaką skierowano ich na Górny Śląsk. Mało tego, powstańcy Korfantego po prostu tak planowali swe posunięcia, by nie wchodzić w drogę siłom francuskim, a nawet trzymać się z dala od nich. Był to efekt porozumienia Korfantego z Le Rondem.

It's not personal, it's just business

Bliskie więzy zadzierzgnięte przez tych dwóch zaowocować też miały późniejszym obsadzaniem przez Francuzów lukratywnych stanowisk we władzach Skarbofermu - powstałym 25 lutego 1922 roku, a więc jeszcze przez objęciem przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska polsko-francuskim, najpotężniejszym w II RP koncernie górniczym. Korfanty został prezesem jego Rady Nadzorczej. W składzie tej ostatniej odnajdziemy znajome nazwiska: Kęszycki i... Le Rond (nie jako jedyny Francuz zresztą). Taki także mógł być efekt ustaleń ze spotkania w Czarnym Lesie.

Tyle tylko, że brak na to wszystko dowodów. A raczej jak do tej pory ich nie odnaleziono. Takim materialnym i to kapitalnym dowodem byłyby wspomnienia Daniela Kęszyckiego z okresu jego dyplomatycznej misji w Opolu, które ponoć spisał i zdołał ukryć podczas okupacji hitlerowskiej w swoim pałacu w Błociszewie. Jeżeli jednak rzeczywiście istniały i zachowały się do naszych czasów, to wciąż czekają na swego odkrywcę.

Zwycięzcy: Wojciech Korfanty i Henri Le Rond na rynku w Katowicach, fot. SBC
Plebiscyt na Górnym Śląsku

Może Cię zainteresować:

Zwycięstwo pewne! Szok! To chociaż sprawiedliwość... 101 lat plebiscytu na Górnym Śląsku. Tak pisał o nim Dziennik Chicagoski

Autor: Tomasz Borówka

20/03/2022

Fantastyczne postaci w walce o Śląsk

Może Cię zainteresować:

Trolle, wampir, czerwony kapturek, czyli polsko-niemiecka wojna propagandowa o Górny Śląsk w obrazkach

Autor: Tomasz Borówka

21/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk flame zolnierze wykleci slask

Wyklęci na Śląsku. Pokażcie losy, zamiast promowanych bajek!

Zimowe Katowice w latach II Rzeczpospolitej

Jaki będzie Nowy Rok? Niepokój i nadzieja 1914-1945

Rozejm w Compiègne 11 listopada 1918

Co dla Śląska i Ślązaków oznacza 11 listopada?

Armia Czerwona w Bytomiu w 1945 roku

Ślązacy byli nie tylko wśród ofiar wojny. Także byli katami

Księża na autonomicznym Śląsku

Budżetówka na autonomicznym Śląsku? Kościelne eldorado

Pg wodehouse 1945

„Jeśli tak wygląda Górny Śląsk, to jaki jest Dolny?!”

Jak wojewoda Grażyński widziałby współczesny Śląsk?

On wrócił. Wojewoda Grażyński widzi pomnik Korfantego i...