Najwyższa emerytura w Polsce wypłacana jest w województwie śląskim. To 48,6 tys. złotych

Ponad 48,6 tys. zł – tyle wynosi obecnie najwyższa emerytura wypłacana w Polsce. Otrzymuje ją mieszkaniec województwa śląskiego, który na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat, mając za sobą ponad 62 lata „czystej” pracy.

mat. ZUS
ZUS

Niespełna 3517 zł wynosiła w pierwszym kwartale tego roku przeciętna emerytura w Polsce. To o 16,1 proc. więcej aniżeli wynosiło to świadczenie rok temu, w czym zasługa rekordowej waloryzacji. W naszym regionie tradycyjnie już przeciętne emerytury są wyższe od „średniej krajowej” – w lutym ZUS poinformował, że w województwie śląskim jest to kwota przekraczająca 4029 zł.

Rekordowa emerytura po ponad 60 latach pracy

To oczywiście wartości średnie, co oznacza, że część emerytów o takiej wysokości świadczenia może tylko pomarzyć, z kolei inni mogliby na wzmiankę o takiej emeryturze żachnąć z lekceważeniem. Do tych ostatnich zapewne należy mieszkający w naszym regionie rekordzista, otrzymujący najwyższą emeryturę w Polsce. Jak podaje ZUS, po waloryzacji kwota tego świadczenia przekroczyła już 48,6 tys. zł. Wcześniej, czyli przed marcową waloryzacją było to nieco ponad 43 tys. zł.

Z informacji ZUS wynika, że rekordową emeryturę pobiera mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat ( a powszechny wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat), mając za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy okresów składkowych, a okresów nieskładkowych niespełna 5 lat. Rekordową emeryturę wypłaca Oddział ZUS w Zabrzu.

Przedstawiciele ZUS od dawno publicznie radzą, by – o ile jest taka możliwość – pracować dłużej niż tylko do osiągnięcia wieku emerytalnego, uzasadniając to właśnie wielkością otrzymywanego świadczenia.

- Gdybym musiał odnieść się do średniej, to bym powiedział, że za każdy rok wydłużenia pracy, poza wiek ustawowy, nasza emerytura finansowana z Funduszu Ubezpieczenia Społecznego będzie rosła przeciętnie w granicach 8 do 10 procent - mówił niedawno w rozmowie ze Ślązag.pl Paweł Jaroszek, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zus cie kocha

Może Cię zainteresować:

Czy demografia położy system emerytalny? ZUS uspokaja i radzi… pracować dłużej: "Każdy rok 8-10 proc. więcej"

Autor: Michał Wroński

17/05/2024

Ostrzeżenie

Może Cię zainteresować:

Demograficzny kod czerwony po lekturze z GUS. Do roku 2060 woj. śląskie straci ponad milion mieszkańców

Autor: Michał Wroński

07/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon