Najwyższy budynek na Śląsku powstanie 100 kilometrów od Katowic. Tak wygląda Ostrava Tower [ZDJĘCIA]

Najwyższy wieżowiec na Śląsku? Tak. 235 metrów wysokości, 56 pięter. W Katowicach? Nie. Ale w podobnym śląskim mieście: w czeskiej Ostrawie. Za 5 lat. Są już wizualizacje.

mat. prasowe
Ostrava Tower wizualizacja

Wieżowiec Ostrava Tower stanie w poprzemysłowym sercu miasta i ma być nowym symbolem jego transformacji. Autorami projektu są architekci z pracownik Chybik + Kristof. Już na pierwszy rzut oka widać kształt budynku podobny do litery „X” – w ten sposób gmach poszerza się od środka ku szczytowi i podstawie. Składa się z układu naprzemiennych ścian, a seria załamań tworzy szerszy kąt patrzenia, co umożliwia rozległy widok na panoramę miasta.

- Nowe oblicze Ostrawy wymaga pełnego przemyślenia struktury urbanistycznej. Na terenach poprzemysłowych powstają dziś obiekty kulturalne, mieszkalne i akademickie – podkreślają projektanci Ostrava Tower. Zakończenie budowy przewidziano na rok 2027. Gdy powstanie, będzie najwyższym budynkiem w Czechach.

ZOBACZ TAKŻE:

W wieżowcu największą powierzchnię zaplanowano na lokale biurowe i handlowe, centrum kongresowe oraz hotel. Na ostatnim piętrze znajdzie się podniebny ogród, w którym powstanie kawiarnia, restauracja oraz bar. Natomiast parter zaplanowano na lobby połączone z placem przed budynkiem, które ma stanowić przestrzeń publiczną.

Dla porównania, najwyższy wieżowiec w Katowicach, czyli ukończony w tym roku KTW II mierzy 133 metry. O blisko 9 metrów przerósł położonego nieopodal Altusa.

Zobaczcie jak wyglądają wizualizację Ostrava Tower.

Ostrava Tower wizualizacja

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie góry rynek

Tarnowskie Góry. Lokal przy Rynku czeka na najemcę

Chorzów Villa Reden

Czarny apartamentowiec z kolejną nagrodą

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna

Widok z tarasu Gloria Palast w Bytomiu

Bytom dobrze wygląda tylko z góry? Z góry także!

Tarnowskie Góry osiedle sielanka autobusy

Czy na tarnogórskim osiedlu Sielanka pojawią się autobusy?

TG sprząta wraki

Tarnowskie Góry. Wraki znikają z miejsc parkingowych

Chorzów Villa Reden

Villa Reden z Chorzowa z szansą na kolejną nagrodę