NFZ: Woj. śląskie otrzyma dodatkowo ponad miliard zł m.in. na szpitale. Dyrektorzy szpitali powiatowych: Wyceny dalej są za niskie. Podwyżka o 10 groszy?!

Narodowy Fundusz Zdrowia chwali się, że do systemu ochrony zdrowia trafi w ciągu 2023 roku dodatkowe prawie 16 miliardów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia i pozostałych wynagrodzeń dla personelu zatrudnionego na kontraktach a także kosztów inflacji. Jednak dyrektorzy szpitali, zrzeszeni w Związku Szpitali Powiatowych Woj. Śląskiego, alarmują, że te pieniądze to i tak za mało i placówki dalej będą zmuszone się zadłużać.

ZSPWŚ
Briefing szpitale powiatowe

Samo województwo śląskie ma dostać, według wyliczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, ponad miliard złotych dodatkowych środków na rzecz ochrony zdrowia.

Prawie 16 dodatkowych miliardów złotych na ochronę zdrowia

- Kwota ta zostanie przeznaczona przede wszystkim na pokrycie kosztów minimalnego wynagrodzenia, kosztów inflacji i wzrost wyceny w obszarach ważnych dla szpitali powiatowych, ale także na koszty realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego czy lecznictwo uzdrowiskowe - informuje Śląski Oddział NFZ.

W sumie w całej Polsce NFZ dosypie w 2023 r. do systemu ochrony zdrowia prawie 16 miliardów złotych. W skali kraju na pokrycie kosztów wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia zostanie przekazane prawie 7 mld zł, na pozostałe wynagrodzenia i inflację niemal 7,5 mld zł, a wzmocnienie wycen świadczeń w obszarach interny, chirurgii ogólnej i położnictwa wyniesie prawie 700 milionów złotych.

Na zwiększeniu wycen świadczeń, według NFZ, szczególnie mają zyskać szpitale powiatowe.

- Wzrost wycen w obszarach interny, chirurgii oraz ginekologii i położnictwa jest podyktowany koniecznością wsparcia szpitali powiatowych, czyli tych placówek, które na co dzień są najbliżej pacjenta. Przekazanie dodatkowych środków wymaga od szpitali podpisania kolejnych aneksów do umów. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przygotował łącznie 2126 aneksów, które zostały przekazane placówkom. Dodatkowe środki z pewnością poprawią sytuacje finansową szpitali w województwie śląskim – mówi Ewa Kabza, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom odwróci się tendencja wzrostu zadłużania szpitali. To jest potężny zastrzyk finansowy – mówił w poniedziałek, 17 lipca Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dyrektorzy: To niczego nie zmieni. Szpitale powiatowe nadal będą się zadłużać

Tymczasem dyrektorzy szpitali zrzeszonych w Związku Szpitali Powiatowych Woj. Śląskiego alarmują, że te pieniądze i tak nie sprawią, że szpitale nie będą się musiały dalej zadłużać, bo po prostu są za małe w stosunku do wysokości inflacji i podwyżek dla pracowników szpitali, zagwarantowanych ustawowo.

Mówili o tym 21 lipca 2023 r. w czasie briefingu przed siedzibą Śląskiego Oddziału NFZ w Katowicach Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego; Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, prezes Szpitala Murcki w Katowicach; Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach, były dyrektor Śląskiego NFZ i Sebastian Grabowski, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

– Jeśli minister myśli, że rozwiązał problem, to w imieniu szpitali powiatowych stanowczo zaprzeczam. Jednocześnie cieszę się, że ten problem dostrzegł i liczę na dialog, który pokaże ministrowi realną skalę problemu i niuanse związane z dosypywaniem do systemu dodatkowych środków – mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

O jakie niuanse chodzi? Sprawę wyjaśnia Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, prezes Szpitala Murcki w Katowicach:

– Obecne zmiany to trochę powtórka z ubiegłego roku, kiedy przyznano kolejną transzę podwyżek dla personelu i równocześnie zwiększono wyceny świadczeń - tłumaczy Zaczek. - Ale jednocześnie zabrano współczynniki korygujące. Włączono je do wyceny i skutek był taki, że de facto dostaliśmy nie więcej, a mniej środków i zdecydowanie mniej niż wynikało z rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ostatecznie udało nam się to wykazać i przekonać Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, co skutkowało przyznaniem dodatku "wyrównawczego" tym szpitalom, które otrzymały rażąco mniej środków niż wynikało z rekomendacji AOTMiT. Dodatki te jednak obowiązywały tylko do końca pierwszego półrocza bieżącego roki i teraz "zniknęły". W efekcie szpital dostaje podwyżkę np. o 2 mln zł, ale równocześnie 1 mln jest mu zabierany i to co realnie otrzyma w wielu przypadkach nie wystarczy nawet na pokrycie ustawowego wzrostu kosztów wynagrodzeń pracowników etatowych.

Dyrektorzy ze Związku Szpitali Powiatowych Woj. Śląskiego twierdzą, że dodatkowych pieniędzy z NFZ i tak nie wystarczy na pokrycie kosztów działalności ich placówek. Nie wystarczy nawet na wzrost wynagrodzeń, nie mówiąc już o pokryciu inflacji.

- Od 1 lipca podnieśliśmy wartość wynagrodzeń o 12 proc., tymczasem z naszych wyliczeń wynika, że dostaniemy maksymalnie 6-7 proc. Oczywiście nie ma tu mowy o wszystkich innych kosztach, które wzrosły co najmniej o poziom inflacji – mówi Krzysztof Zaczek.
Zmodernizowana część SOR WSS nr 5 została otwarta

Może Cię zainteresować:

SOR w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu został zmodernizowany. Działa już nowoczesna Izba Przyjęć

Autor: Redakcja

12/06/2023

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Chorzowski szpital "pilnie szuka", choć ofert pracy nie udostępnił. Onkologii dziecięcej grozi zawieszenie

Autor: Patryk Osadnik

24/05/2023

Poradnie przy ul Zygmunta Starego

Może Cię zainteresować:

Poradnia chorób zakaźnych zostanie ponownie otwarta w Gliwicach? Urząd złożył wniosek do NFZ

Autor: Martyna Urban

06/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon