Nie będzie wyborów uzupełniających do Senatu RP po śmierci Marka Plury

Kto zastąpi w Senacie RP Marka Plurę? Nikt. Nie będzie wyborów uzupełniających. Za pasem kolejne wybory, a w tak krótkim czasie nie da się przeprowadzić związanych z tym procedur,

GOV
Senat RP

Senator Marek Plura zmarł w sobotę, 21 stycznia. Ostatnie dni życia spędził w szpitalu z powodu powikłań po grypie. Znany był ze swojego zaangażowania w sprawy osób z niepełnosprawnościami. Sam był jedną z nich. Zmagał się z rzadkim zanikiem mięśni. Jeździł na wózku. Przez lata domagał się także uznania języka śląskiego za regionalny. Był autorem kilku projektów ustaw w tej sprawie.

Nie będzie wyborów uzupełniających

Po śmierci Marka Plury pojawił się wakat w Senacie RP. Zazwyczaj w takim przypadku organizowane są wybory uzupełniające, ale nie tym razem.

Prawo wyborcze mówi, że "wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie trzech miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. Wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie trzech miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów".

Prezydent Andrzej Duda musi najpóźniej zarządzić wybory do Sejmu i Senatu RP 14 sierpnia, czyli na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji. To oznacza, że wybory uzupełniające musiałyby odbyć się do 14 lutego. W tak krótkim czasie nie da się przeprowadzić związanych z tym procedur, co w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził Sylwester Marciniak - szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Kiedy wybory do Sejmu i Senatu RP?

Wybory do Sejmu i Senatu RP muszą odbyć się w dzień wolny do pracy w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat mijającej kadencji. Zwyczajowo organizuje się je w niedzielę. W związku z tym w grę wchodzą cztery terminy:

  • 15 października 2023,
  • 22 października 2023,
  • 29 października 2023,
  • 5 listopada 2023.
Łukasz Kohut i Marek Plura

Może Cię zainteresować:

Łukasz Kohut wspomina Marka Plurę: I ôdjechoł nom tyn karlus, co nigdy niy mioł leko...

Autor: Patryk Osadnik

23/01/2023

Marek Plura

Może Cię zainteresować:

Marek Plura. Człowiek wielkiego ducha, a tacy ludzie rodzą się rzadko. Wspomnienia o zmarłym senatorze

Autor: Patryk Osadnik

22/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon