Nie Sosnowiec, nie Gliwice. Jest decyzja: polscy hokeiści o powrót do Elity walczyć będą w... rumuńskim Sfântu Gheorghe

Nie w Sosnowcu, nie w Gliwicach, ani nawet w Krakowie. Przyszłoroczny turniej hokejowej Dywizji 1A z udziałem polskiej reprezentacji odbędzie się w Sfântu Gheorghe. W Rumunii. Tak zadecydowano podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie.

Fot. IIHF
Polacy przegrali z Kazachstanem i spadli z Elity

W Pradze, podczas hokejowych mistrzostw świata Elity, podczas kongresu IIHF (International Ice Hockey Federation), podjęto między innymi decyzję dotyczącą lokalizacji przyszłorocznych mistrzostw świata Dywizji 1A, w której – po spadku z Elity – rywalizować będą Polacy.

Już w zeszłym tygodniu Polski Związek Hokeja na Lodzie złożył do IIHF dokumenty deklarujące chęć organizacji przyszłorocznych turniejów we wszystkich kategoriach wiekowych, wśród nich także mistrzostw świata Dywizji 1A. Jako lokalizację zgłoszono Sosnowiec, ale Mirosław Minkina, prezes PZHL, w przypadku przyznania Polsce organizacji tego turnieju, nie wykluczał, że mogłoby dojść do zmiany miasta i hali, która mogłaby pomieścić znacznie więcej kibiców niż nowy Stadion Zimowy w Sosnowcu. Mówiło się o Gliwicach i Krakowie.

Tymczasem tego typu rozterek nie będzie. Mimo świetnego wrażenia, jakie zrobili w Ostrawie polscy kibice, na kongresie IIHF organizację mistrzostw świata Dywizji 1A przyznano jedynemu konkurentowi Polski do organizacji tej imprezy – Rumunii. W ten sposób turniej odbędzie się w miejscowości Sfântu Gheorghe. Najwyraźniej sprawa kibiców nie miała tu większego znaczenia – większość mieszkańców Sfântu Gheorghe to Węgrzy, a wybudowana w 2017 roku (kosztowała ponad 19 milionów euro) wielofunkcyjna hala Sepsi Arena może pomieścić 2500 fanów hokeja.

Mistrzostwa świata Dywizji 1A w 2025 roku odbędą się w dniach 27 kwietnia – 3 maja. Oprócz gospodarzy – reprezentacji Rumunii i Polaków, o awans do Elity rywalizować będą także Wielka Brytania, Włochy, Japonia oraz Ukraina.

Hokej polska reprezentacja

Może Cię zainteresować:

Po spadku hokeistów już za rok będzie kolejny awans do Elity? Zapewne z... Sosnowca. Albo Gliwic!

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/05/2024

Polska reprezentacja w ostatnim meczu przed MŚ przegrała z Danią

Może Cię zainteresować:

Po 22 latach polscy hokeiści znów zagrają wśród najlepszych. Mariusz Czerkawski: „Czekają nas mecze z USA, Szwecją, Słowacją czy Niemcami. Cieszmy się tym”

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/05/2024

Mariusz Czerkawski znów w koszulce Islanders. Kwiecień 2022

Może Cię zainteresować:

Czy trenerzy w NHL to furiaci? Być może. Coś o tym wie Mariusz Czerkawski. Dziś najlepszy zawodnik w historii polskiego hokeja preferuje znacznie spokojniejszą grę

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon