Nie tylko hałdy i biedaszyby. Przed Parkiem Śląskim istniała Dolina Szwajcarska. Czym była?

Co było przed Parkiem Śląskim? Nie tylko „księżycowy” krajobraz. Około 1/5 powierzchni stanowiły tereny prywatne, na których znajdowały się pola uprawne i pastwiska. Był też teren, który pełnił funkcje parkowe, choć na zdecydowanie mniejszą skalę. Nazywano go Doliną Szwajcarską – opowiada Tomasz Borówka.

Weekend z Parkiem Śląskim

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku powstał na terenie, gdzie dominowały hałdy, zapadliska i biedaszyby. Żeby przekształcić ten teren, trzeba było przepchnąć i przerzucić 3,5 mln metrów sześciennych ziemi. Nie był to jednak całkowicie „księżycowy” krajobraz.

– Około 1/5 powierzchni stanowiły tereny prywatne, na których znajdowały się pola uprawne i pastwiska. Był też teren, który pełnił funkcje parkowe, choć na zdecydowanie mniejszą skalę. Nazywano go Doliną Szwajcarską. Ten minipark funkcjonował już w okresie międzywojennym. Składał się ze stawu otoczonego zielenią i Gospody Parkowej – pierwszego lokalu w późniejszym WPKiW – opowiada Tomasz Borówka, dziennikarz portalu ŚLĄZAG.

Gospoda funkcjonowała jeszcze w pierwszej połowie lat 50. XX wieku. Znajdowała się w pierwotnym centrum parku. Zanim WPKiW rozrósł się do obecnych, a nawet większych rozmiarów, jego namiastka – nazywana terenami festynowymi – powstała na północ od Dużego Stawu. Mowa o terenie wokół Dużego Kręgu Tanecznego, który był miejscem do tańca, organizacji koncertów i rozmaitych imprez, także propagandowych, a zimą przygotowywano tam ślizgawkę – mówi Tomasz Borówka.

Co ciekawe, Park Śląski miał swój pierwowzór w… Radzionkowie.

Całą rozmowę w ramach Weekendu w Parku Śląskim możecie zobaczyć na kanale YouTube portalu ŚLĄZAG.

Budowa Elki Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Park Śląski stawia na sprawdzone tematy. Po sukcesie Planetarium gości mają ściągnąć nowa „Elka” i „Fala”

Autor: Michał Wroński

23/06/2023

Budowa Elki Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Park Śląski stawia na sprawdzone tematy. Po sukcesie Planetarium gości mają ściągnąć nowa „Elka” i „Fala”

Autor: Michał Wroński

23/06/2023

Tu powstanie WPKiW

Może Cię zainteresować:

Park Śląski i jego narodziny. Tak wyglądał teren WPKiW na początku lat 50.

Autor: Tomasz Borówka

20/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon