Nie tylko śląski język regionalny, ale także śląska mniejszość etniczna. Michał Gramatyka: „Dlaczego mamy tego nie uznać?”

Dzisiejsza opozycja szykuje się do przejęcia władzy w Polsce, co powinno oznaczać zrealizowanie wyborczych obietnic danych Ślązakom. Chodzi m.in. o uznanie śląskiego za język regionalny, co deklarowały wszystkie opozycyjne partie. A może także coś więcej? - Mam nadzieję, że nie tylko ślonsko godka, ale i ślonsko nacyja – mówi Michał Gramatyka, wybrany do Sejmu z listy Trzeciej Drogi w okręgu katowickim.

fot. Maciej Poloczek
Śląska mniejszość etniczna Dlaczego mamy tego nie uznać

Choć w niedzielnych wyborach to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów, to nie ma zdolności koalicyjnych i do przejęcia władzy w Polsce szykuje się dzisiejsza opozycja. Wszystko wskazuje na to, że przyszły rząd tworzyć będą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica.

„Nie tylko ślonsko godka, ale i ślonsko nacyja”

Michał Gramatyka, wybrany do Sejmu z listy Trzeciej Drogi w okręgu katowickim, mówił w Radiu Piekary o uznaniu śląskiego za język regionalny, co deklarowali w kampanii wyborczej przedstawiciele (jeszcze) opozycji. Dodał, że trzeba pójść krok dalej – uznać Ślązaków za mniejszość etniczną.

- Mam nadzieję, że nie tylko ślonsko godka, ale i ślonsko nacyja, że i to będzie miało jakieś jutro, jakąś przyszłość, że tutaj też będziemy zgodni – stwierdził Michał Gramatyka.

Politycy poprą uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną?

Uznanie śląskiego za język regionalny to jeden ze 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów, które przedstawił w kampanii wyborczej Donald Tusk. Lider Koalicji Obywatelskiej pozytywnie odniósł się także do postulatu uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Projekt ustawy w tej sprawie złożył z kolei Maciej Kopiec - poseł Nowej Lewicy, teraz wybrany do Senatu z okręgu katowickiego.

- Szymon Hołownia też się wypowiadał jednoznacznie. Jako pochodzący z Białegostoku wie jakim atutem jest różnorodność etniczna i jakie z tego mogą płynąć korzyści (…) Jeżeli deklarujemy to w spisie, to dlaczego mamy tego nie uznać – zaznaczył Gramatyka.

Wśród najważniejszych wyzwań dla posłów ze Śląska w nowej kadencji parlamentu Michał Gramatyka wymienił także wszelkie działania, które uruchomią środki z Krajowego Planu Odbudowy. - Te pieniądze dla województwa śląskiego są fundamentalne. Dla samorządu województwa śląskiego, przyszłego wojewody śląskiego, miast, miasteczek, gmin i powiatów wiejskich te środki są kluczowe. Środki, które definiują transformację energetyczną, pozwolą zmienić oblicze tego regionu jeszcze bardziej, niż w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat - zaznaczył.

Maciej Kopiec

Może Cię zainteresować:

Maciej Kopiec: Nie chcę być zakamuflowaną opcją ani volksdeutschem. Oczekuję szacunku, wywiązywania się z praw Konstytucji

Autor: Marcin Zasada

13/10/2023

Blisko 600 tys Ślązaków Ostateczne wyniki spisu powszechnego z 2021 r

Może Cię zainteresować:

Prawie 600 tys. Ślązaków! Po dwóch latach GUS w końcu policzył i mamy ostateczne wyniki spisu powszechnego

Autor: Maciej Poloczek

29/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim

Maciej Kopiec

Ślązaczki i Ślązacy mniejszością etniczną?

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny Poseł Maciej Kopiec Będziemy przygotowani

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny?

Gorzelik Stawka to śląska mniejszość etniczna

Jerzy Gorzelik: Stawka to śląska mniejszość etniczna

Senatorka Pi S zamierza poprzeć ustawę o języku śląskim Uważa jednak że języka śląskiego nie ma

Senatorka PiS poprze język śląski, choć mówi o nim "gwara"

Monika rosa

Czy ufać liderom opozycji w sprawie śląskiej mniejszości?

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"