Nie uwierzycie, kto zajmie się w rządzie transformacją Śląska. My też nie wierzymy. To szefowa Rady Polskiej Agencji Kosmicznej

Ustawę o funduszu transformacji Śląska rząd obiecał związkom zawodowym blisko rok temu. Dziś gwarantem realizacji wielokrotnie przekładanej obietnicy ma być… szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Satelita Ziemia Polska Agencja Kosmiczna Olga Semeniuk

Po pierwsze, co to jest Fundusz Transformacji Śląska, nie mylić z unijnym Funduszem Sprawiedliwej Transformacji? W największym skrócie, był to jeden z warunków, jakie związkowcy postawili stronie rządowej podczas negocjowania umowy społecznej. Tak, tej samej, która zakłada likwidację górnictwa do 2049 roku i która z półrocznym opóźnieniem (lekko licząc) dopiero trafiła do Komisji Europejskiej.

Fundusz Transformacji Śląska ma być regionalnym odpowiednikiem PFR: Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak tłumaczył wielokrotnie Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, rolą FTŚ jest m.in. „tworzenie nowych, wartościowych miejsc pracy, które wypełnią lukę powstałą po likwidacji kopalń”. Fundusz miał dysponować 500-milionowym kapitałem początkowym i gwarancjami na kolejny miliard zł. Jego akcjonariuszami mieli zostać m.in.: Polski Fundusz Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Skarb Państwa. Jeszcze jedna ciekawostka: FTŚ ma gospodarować terenami pogórniczymi i przekształcać je w tereny inwestycyjne. W praktyce oznaczałoby to koniec Spółki Restrukturyzacji Kopalń, na barkach której to zadanie spoczywa obecnie.

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Śląskie kopalnie (dziś) nie skorzystają z blokady rosyjskiego węgla

Autor: Michał Wroński

08/03/2022

Olga Semeniuk i transformacja Śląska

Tyle teorii. W rzeczywistości FTŚ przypomina raczej kolejną rządową, papierową fikcję, podobną do legendarnego już Programu dla Śląska. Ustawę powołującą fundusz napisali związkowcy. W czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu w jej sprawie wydarzyło się tak niewiele, że określenie „nic” nie byłoby nadużyciem. Ale cierpliwości…

Związkowcy upominali się o ustawę tak skutecznie, że wicepremier Sasin obiecał im człowieka, który doprowadzi do jej realizacji. Tym człowiekiem jest Olga Semeniuk.

- Wiceminister Olga Semeniuk jest ostatecznie odpowiedzialna za to, by ustawa o funduszu transformacji Śląska weszła pod obrady Sejmu – zdradził Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Jak pogodzić kosmos i górnictwo

Kim jest Olga Semeniuk? Trzy szczegóły. Po pierwsze, bohaterką tzw. „maili Dworczyka”. W 2019 roku, jako radna Warszawy i niedoszła posłanka PiS, pisała do Michała Dworczyka, że „jedyną szansą jej przetrwania w polityce samorządowej jest stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju”. Od stycznia 2020 roku Semeniuk jest podsekretarzem stanu w tym właśnie resorcie. Po drugie, od października ubiegłego roku Semeniuk jest także szefową Rady Polskiej Agencji Kosmicznej. Jej wykształcenie? Wiadomo na pewno, że ma licencjat po Międzywydziałowych Studiach Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Po trzecie, informacja dla koneserów: Semeniuk jest zaręczona z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim.

Trudno powiedzieć, jakie kompetencje ma Olga Semeniuk, by zajmować się transformacją Śląska, ale skoro zajęła się polskim programem kosmicznym, to nikt nie powinien być zaskoczony. Czy będzie w stanie pogodzić kosmos i górnictwo? Jak, zupełnie poważnie, powiedział nam Kolorz, ustawa powołująca fundusz ma trafić pod obrady Sejmu w kwietniu.

- To jest deklaracja wicepremiera Sasina i samej wiceminister Semeniuk – wyjaśnia Kolorz. Spotkaliśmy się u pani wiceminister. Pani Semeniuk ma tę ustawę od początku do końca przeprowadzić. Natomiast zaznaczam, że w dalszym ciągu nic się nie dzieje w sprawach, które miały być w tej ustawie zapisane – chodzi o firmy okołogórnicze czy gminy górnicze.

Szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności nie martwi znikome doświadczenie wiceminister Semeniuk. Na jej związki z kosmosem odpowiada: „Jeśli ustawa o funduszu transformacji będzie kosmiczna… To znaczy, kosmicznie dobra, będę zadowolony” – powiedział Kolorz.

Według pierwotnych deklaracji rządu, ustawa miała zostać przyjęta przez Sejm latem ubiegłego roku.

Kopalnia OKD Czechy

Może Cię zainteresować:

Czeski koncern OKD rozważa przedłużenie wydobycie węgla kamiennego. Schyłek górnictwa może się opóźnić, bo "wojna zmienia wszystko"

Autor: Michał Wroński

15/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Briefing Donalda Tuska w Gliwicach

Donald Tusk na Śląsku. Czego nie usłyszeliśmy w Gliwicach?

Mateusz Morawiecki w Jastrzebiu Zdroju

Premier obiecuje ministerstwo, które... sam zlikwidował

Małgorzata Jarosińska -Jedynak Jakub Chełstowski

Teraz to rząd ponagla marszałka w sprawie transformacji

Chelstowski i Zasada 2

"Byłem w tym pociągu i wysiadłem, zanim popędził w przepaść"

Jakub Chełstowski

Tereny poprzemysłowe w regionie to obszar 9 Parków Śląskich

Maciej Biskupski, przewodniczący rady miasta Katowice

Czym Śląsk i Katowice zaimponują światu?

Jerzy Buzek

Buzek: Za 25-30 lat będą dwa nośniki energii - prąd i wodór