Nie żyje górnik poszkodowany w wypadku w KWK "Mysłowice-Wesoła". Wstrząs wystąpił na głębokości 865 m

Wieczorem w środę 17 kwietnia 2024 r. doszło do wstrząsu na głębokości 865 metrów w Kopalni Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła" w Mysłowicach. Jeden z poszkodowanych górników nie żyje.

Wczoraj, w środę 17 kwietnia 2024 r., wieczorem, o godz. 20.:35, nastąpił wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła (ruch Wesoła) w Mysłowicach, na głębokości 865 m. Mieszkańcy Mysłowic i okolicznych miejscowości sygnalizowali, że również odczuli tąpnięcie.

W wyniku wstrząsu ośmiu górników zostało poszkodowanych, ale opuścili miejsce zagrożenia o własnych siłach. Karetki pogotowia zawiozły ich do okolicznych szpitali. Niestety dziewiąty poszkodowany górnik zmarł po akcji ratunkowej. Był reanimowany na miejscu. Był to doświadczony, 43-letni pracownik z 14-letnim stażem w górnictwie.

Kopalnia KWK "Mysłowice-Wujek" należy do Polskiej Grupy Górniczej. Prace w strefie zagrożenia zostały wstrzymane.

Jak informuje dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, wstrząs miał energię 3 x 10 do szóstej dżula, czyli 2,46 w skali Richtera. Po wypadku na miejsce udał się dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. Akcja zakończyła się około godz. 1.00 w nocy.

W działaniach ratowniczych uczestniczyło 8 zespołów ratownictwa medycznego i helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz wydał oświadczenie w związku z tym wypadkiem: "W związku z tragicznym wypadkiem na KWK Mysłowice-Wesoła podjąłem decyzję o odwołaniu zaplanowanych w najbliższych dniach imprez muzycznych. Jako kandydat na Prezydenta informuję, iż ograniczam swoje działania kampanijne do minimum. Łączę się w bólu z rodziną zmarłego oraz z rodzinami poszkodowanych. Deklaruję niezbędną pomoc."

Kwk myslowice rewitalizacja wizualizacja 3

Może Cię zainteresować:

Rewitalizacja KWK Mysłowice. Dawna kopalnia ma być przestrzenią na kulturę. "Transformacja z szacunkiem do przeszłości"

Autor: Szymon Karpe

07/03/2024

Kopalnia Pixabay

Może Cię zainteresować:

Jerzy Markowski: Na Śląsku orkiestry, tradycje i koniec z pogrzebami. Fedrowanie tylko w bezpiecznych kopalniach

Autor: Jerzy Markowski

29/03/2024

Kopalnia JSW

Może Cię zainteresować:

Ryszard Janta nowym prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wybrano też dwóch wiceprezesów

Autor: Michał Wroński

17/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon