"Niemczyk. Ostatni buntownik architektury". Tylko w ŚLĄZAGU: premiera filmu o wielkim śląskim projektancie

To film o Stanisławie Niemczyku, który wielkim architektem był. To film o Tychach - fascynującym konstrukcie epoki PRL. To także film o historii Śląska - regionu "w wiecznym przeobrażeniu". Ale dla mnie osobiście to przede wszystkim był film o buncie, o niezłomności i własnych ideałach, o które warto walczyć. O śląskim wkładzie w europejską kulturę i cywilizację. "Niemczyk. Ostatni buntownik architektury". Sami zobaczcie, dziś w serwisie ŚLĄZAG internetowa premiera naszego dokumentu.

Niemczyk ostatni buntownik plakat

Stanisław Niemczyk (1943- 2019) był jednym z tych wybitnych architektów, w przypadku których określenie "architekt" było po prostu za wąskie. Niemczyk był społecznikiem: kościoły, z których słynął, projektował i wznosił dosłownie w czynie społecznym, organizując i integrując lokalne wspólnoty. Tak było choćby z jego najsłynniejszym dziełem: kościołem Św. Ducha w Tychach (projekt z 1978 roku), obiektem, który zasłużenie zapewnił Niemczykowi miejsce w podręcznikach architektury. Był także idealistą, indywidualistą i buntownikiem. O karierze architekta w czasach PRL mówił mi kiedyś tak:

"Mnie się nie dało wmówić, że jestem młodym, zdolnym inżynierem i mogę awansować, o ile tylko „podejmę pewne kroki”. Moim obowiązkiem było tylko utrzymanie rodziny. Żartowałem wtedy, że jeśli nie wytrzymam z betonem, pójdę zarabiać, znosząc ludziom węgiel do piwnicy".

Urodził się w Czechowicach-Dziedzicach, ale większość życia spędził w Tychach. W tamtejszym Miastoprojekcie zjawił się zaraz po studiach, w 1968 roku. Tychy, jak głosiła PRL-owska propaganda były wówczas miastem, w którym "marzenia stawały się rzeczywistością". W istocie: największe i najbardziej spektakularne przedsięwzięcie urbanistyczne powojennej Polski, jej okręt flagowy, realizowany na wielką skalę i z udziałem wielkich nazwisk krajowej architektury.

"Wyście są zdolni projektant"

A bunt? Koniec jego studiów w Krakowie przypadł na niesławne wydarzenia Marca 1968, gdy reżim Gomułki objawiał swoje najgorsze oblicze. Wszechobecny fałsz, połączony z ordynarnym pałkarstwem i podłą, antysemicką kampanią ukształtował Niemczyka, jego poglądy i stosunek do komunistów (podobnie jak wielu przedstawicieli jego pokolenia). Do tego własna droga w architekturze: gdy w Polsce dominowało budownictwo wielkoskalowe, on tworzył kameralnie, w ludzkiej skali. Gdy nikt nie liczył się ze środowiskiem naturalnym, on projektował w zgodzie z nim. Ekologia, naturalne materiały, nawet coś takiego jak "architektura kontekstu", harmonia z przyrodą - tego typu postulaty pojawiły się na wielką skalę w architekturze dużo później.

"A ja słyszałem, że wyście są zdolni projektant. Zdolni!" Tak Stanisław Niemczyk wspominał swoje spotkanie z prezydentem Tychów pod koniec lat 70. "Zdolni projektant" toczył wówczas największą batalię swojej kariery: o budowę pewnego kościoła, przeciwko któremu byli wszyscy: władze polityczne, kościelne i środowisko, zajęte wznoszeniem idealnego miasta. Władze kościelne? Nie inaczej. Właśnie dlatego drugim najważniejszym bohaterem naszego dokumentu jest ks. Franciszek Resiak, budowniczy i pierwszy proboszcz parafii św. Ducha w Tychach. I to jego słowa o "mafii w kurii". Nie ma co więcej spojlerować. Obejrzyjcie sami.

Niemczyk i śląskie dziedzictwo

"Ostatniego buntownika architektury" nakręciliśmy razem z Marcinem Nowakiem (m.in. świetne zdjęcia to właśnie jego zasługa) nie tylko dlatego, że fascynuje nas śląskie dziedzictwo, wielowątkowa tożsamość i śląska architektura, jej wkład w europejską kulturę. Podobnie jak w naszym poprzednim dokumencie ("Archikosmos"), dla mnie osobiście kluczowa była uniwersalność samej opowieści. Bo istniejemy właśnie dzięki ludzkiemu buntowi, indywidualizmowi, sprzeciwowi wobec utartych schematów. Dzięki temu, że ktoś się kiedyś odważył, ludzkość zbudowała swoją/naszą cywilizację.

Do tej pory "Niemczyka" pokazywaliśmy w kinach: w Polsce (Tychy, Katowice, Warszawa, Kraków, Poznań, Kielce) i zagranicą (Sofia, Wiedeń, Praga, Lizbona). Dziś po raz pierwszy można obejrzeć go w internecie. Życzymy udanego seansu:


"Niemczyk. Ostatni buntownik architektury" (2020)
Scenariusz, reżyseria: Marcin Zasada
Zdjęcia, montaż: Marcin Nowak
Muzyka: Krzysztof Wołoszyn
Dźwięk: Krzysztof Czmiel
Korekta barwna i oprawa graficzna: Marcin Staszewski
Narrator: Jarosław Juszkiewicz
Plakat: Tomasz Bocheński
Producent wykonawczy: Anna Nowak
Zdjęcia: Tomasz Kiełkowski, Bartosz Pudełko
Producent: Miasto Tychy, Muzeum Miejskie w Tychach

Osiedle Nad Jamną w Mikołowie

Może Cię zainteresować:

Cud w Mikołowie. Osiedle "poza czasem i regionem", gdy bankrutowała PRL i konała architektura

Autor: Marcin Zasada

02/11/2023

Szkoła w Giszowcu zaprojektowana przez Niemczyka

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasto ogród i szkoła marzeń. Jak wielki Stanisław Niemczyk uratował Giszowiec

Autor: Marcin Zasada

12/04/2023

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

The best of Tymoteusz Staniek. Najlepsze zdjęcia województwa śląskiego z 2022 roku zrobione dronem

Autor: Martyna Urban

01/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon