Niesamowite zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. z węgierskiego archiwum. Dworcowa, Mariacka, Rynek. Podróż w czasie

Katowice z lat 50. i 60. XX wieku - ulice Dworcowa, Mariacka, Rynek, ale też dzisiejsza aleja Wojciecha Korfantego (wtedy ul. Armii Czerwonej). Rynek jeszcze bez Zenitu i Skarbka, za to z samochodami i kolumnami przed Teatrem Śląskim. Dworcowa z modernistyczną zabudową na rogu ze św. Jana. Kierowcy pucujący swoje skody w centrum miasta, piękne panie przechadzające się pod rękę z pięknymi panami ulicą 3 Maja. Te zdjęcia są jak wehikuł czasu (dwa sięgają nawet lat 40.). Teleportują was do innych Katowic.

Świetne zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. XX wieku

Każde z tych zdjęć jest jak osobna historia. Spójrzcie na przykład na to zrobione na peronie katowickiego dworca PKP. W tle widać charakterystyczną wieżę. Pan po lewej trzyma w objęciach... jagnię. Para mieszczan, przechodzących obok, w modnych parkach, widząc tego niecodziennego pasażera, uśmiecha się pod nosem. Inni gdzieś się spieszą. Albo to, na którym dwóch panów na ulicy Dworcowej, czyli w samym centrum miasta (jeszcze nie było brutalistycznego dworca "z kielichami") polewa wodą ze szlauchu już i tak wypucowaną piękną czarną skodę, a kolejni przyglądają się temu z uśmiechem pełnym akceptacji.

Popatrzcie na zdjęcia Rynku, wykonane w 1963 roku. Zachodnia pierzeja z kamienicami (albo ich pozostałościami), bez Skarbka i Domu Prasy. Przez środek placu jeżdżą nie tylko tramwaje (w tym słynna do dziś "15"), ale również samochody. To na Rynku uczyli się jeździć ci, którym marzyło się zdobycie prawa jazdy. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Zresztą samochody to osobny temat tych zdjęć - widać, że zrobił je pasjonat motoryzacji, bo na wielu fotografiach stanowią one główny motyw.

To zdjęcia z czasów, gdy ulica Dworcowa była jedną z ważniejszych arterii miasta, patrząc spod Starego Dworca w kierunku dzisiejszego placu Szewczyka widzimy modernistyczne jasne kamienice, z półokrągłą fasadą na rogu ze św. Jana. Ta część zabudowy Katowic (podobne budynki były po drugiej stronie linii kolejowej, naprzeciwko Rialta) została wyburzona.

Armii Czerwonej, czyli promenada na północ

Świetnie ogląda się też zdjęcia ulicy Armii Czerwonej, czyli promenady na północ (dzisiejszej alei Korfantego). Widać dopiero co budowany biurowiec Separator. Stoi za to dumnie Hotel Katowice, a przy nim widać jeszcze istniejące zabudowania dworu Tiele-Wincklerów, wyburzone praktycznie w jeden dzień. Więcej: Ulica Zamkowa w Katowicach, dzisiaj al. Korfantego, była eleganckim salonem miasta, z kamienicami i rezydencjami. Aż przyszedł PRL

Sporo tu obrazków codziennego życia katowiczan w latach 60. - działalność Baru Mlecznego przy Rynku, kolejka do nyski, z której prywaciarz sprzedawał swoje produkty, mleczarze stojący z wózkami na ulicy Mariackiej czy konny wóz jadący z Mariackiej do Dworcowej.

Zdjęcia pochodzą z węgierskiego archiwum fotograficznego Fortepan. Strona ta została założona w 2010 roku przez Ákosa Szepessy’ego i Miklósa Tamásiego i początkowo zawierała zdjęcia znalezione przypadkowo na ulicach Budapesztu. Od tego czasu archiwum powiększyło się dzięki darowiznom od rodzin, fotografów amatorów i zawodowych, a także zbiorom publicznym. Zdjęcia na stronie są wybierane przez redaktorów. Opisy dołączone do zdjęć zostały opracowane i zredagowane przez wolontariuszy na podstawie informacji udostępnionych na Forum Fortepan.

Al Korfantego Wojciecha Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice minionej epoki. Miasto aspirujące w trudnych czasach Polski Ludowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Autor: Redakcja

21/06/2022

Pomnik Powstancow Slaskich 1101515 Fotopolska Eu

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

27/11/2023

Katowice Juranda Jareckiego

Może Cię zainteresować:

Najlepsze zdjęcia Katowic lat 60 i 70. Juranda Jareckiego. Mistrz architektury nie tylko projektował, ale i miał oko do fotografii

Autor: Katarzyna Pachelska

01/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon