Niespodzianka w Gliwicach. Kuczyńska-Budka zdecydowanie wygrywa ze Śpiewokiem. Będzie druga tura. ,,Kończy się era Zygmunta Frankiewicza"

Według wstępnych danych Katarzyna Kuczyńska-Budka zdecydowanie wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich w Gliwicach. Po ponad 30 latach ktoś spoza politycznego obozu Zygmunta Frankiewicza ma szanse objąć najważniejszy urząd w mieście. ,,Wstępne sondaże jasno pokazują, że gliwiczanki i gliwiczanie chcą prezydenta, który jest stąd, słucha i rozumie ich potrzeby" - komentuje wynik Kuczyńska-Budka.

Katarzyna Kuczyńska-Budka: FB
Katarzyna kuczynska budka foto

Niespodzianka w Gliwicach. Kuczyńska-Budka zdecydowanie wygrywa ze Śpiewokiem

Według wstępnych wyników exit poll (OGB dla LokalnaPolityka.pl) pierwszą turę wyborów prezydenckich w Gliwicach wygrywa kandydatka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Kuczyńska-Budka z wynikiem 41,8%. Drugie miejsce zajął kandydat Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza Mariusz Śpiewok, który zdobył 24,2%.

Kolejne miejsca zajęli: Łukasz Chmielewski z PiS (20,5%), Kajetan Gornig reprezentujący KWW Nowy Ratusz (9,8%) i Marcin Głowienka z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (3,7%).

,,Kończy się era Zygmunta Frankiewicza"

Taki wynik oznacza, że w drugiej turze zmierzą się Katarzyna Kuczyńska-Budka i Mariusz Śpiewok. Zdaniem doktora Tomasza Słupika, Gliwice to jak na razie największa wyborcza niespodzianka na Śląsku. W latach 1993-2019 prezydentem miasta nieprzerwanie był Zygmunt Frankiewicz. Po objęciu mandatu senatora na swojego następcę ,,namaścił" Adama Neumanna. Ten postanowił nie kandydować w tych wyborach. Wspólnie z Frankiewiczem i całym środowiskiem Koalicji dla Gliwic udzielili poparcia Mariuszowi Śpiewokowi.

Zdecydowana przewaga Kuczyńskiej-Budki w pierwszej turze oznacza, że w Gliwicach poparcie Frankiewicza ewidentnie już nie wystarcza do wygrywania wyborów. - Po kilkudziesięciu latach w Gliwicach kończy się era Zygmunta Frankiewicza - komentuje dr Tomasz Słupik w rozmowie ze Ślązagiem.

- To bardzo ważny dzień dla Gliwic. Dziękuję wszystkim, którzy poszli na wybory i zagłosowali na mnie i moją drużynę. Oczywiście, czekamy na oficjalne wyniki natomiast wstępne sondaże jasno pokazują, że gliwiczanki i gliwiczanie chcą prezydenta, który jest stąd, słucha i rozumie ich potrzeby. Widzę się z Wami jutro na ulicach naszego miasta, by dalej rozmawiać o tym, jak wspólnie - już za dwa tygodnie - zaczniemy zmieniać Gliwice - komentuje wynik wyborów Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Tomasz slupik1

Może Cię zainteresować:

Wybory samorządowe 2024. Po niemrawej kampanii są wyborcze niespodzianki. Kto będzie rządził województwem śląskim? Komentarz dr. Tomasza Słupika

Autor: Szymon Karpe

07/04/2024

Wybory 2024 sejmik slask

Może Cię zainteresować:

W sejmiku już nie powtórzy się scenariusz z Wojciechem Kałużą. Wybory wygrywa Koalicja Obywatelska. A regionaliści?

Autor: Marcin Zasada

07/04/2024

Marcin krupa prezydent katowic

Może Cię zainteresować:

Wybory samorządowe 2024 w województwie śląskim. W Katowicach wygrywa Marcin Krupa Wyniki exit poll. Kto wygrał, gdzie druga tura?

Autor: Maciej Poloczek

07/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon