Wybory samorządowe 2024. Po niemrawej kampanii są wyborcze niespodzianki. Kto będzie rządził województwem śląskim? Komentarz dr. Tomasza Słupika

Znamy już wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024. Po niemrawej kampanii wyborczej poznaliśmy pierwsze niespodzianki. Kto będzie rządził województwem śląskim? ,,Machiny partyjne spuściły powietrze. Saługa marszałkiem to bardzo prawdopodobny scenariusz na Śląsku" - mówi w rozmowie z nami dr Tomasz Słupik, politolog i historyk idei z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Tomasz slupik1

Rozmowa z doktorem Tomaszem Słupikiem

W wyborach samorządowych w 2018 r. frekwencja 54,9%, w 2024 r. (według wstępnych danych 51,5%). Wielka polityka przykryła wybory samorządowe? Czy ludziom średnio spodobały się te ,,plebiscyty” w niektórych miastach, kandydaci w zasadzie bez konkurencji?
Ta frekwencja jest rozczarowaniem jeśli się potwierdzi. Osobiście liczyłem na większą. Nie było tej mobilizacji, jaką widzieliśmy jeszcze kilka miesięcy temu, przy wyborach parlamentarnych. Mimo wszystko jest to jednak druga w historii frekwencja w wyborach samorządowych

Dlaczego w wielu miastach województwa śląskiego ta kampania była taka niemrawa? Emocje jak na grzybach, brak debat przedwyborczych?
Machiny partyjne spuściły powietrze. W większości miast urzędujący prezydenci byli zdecydowanymi faworytami, więc nawet niespecjalnie musieli się starać.

Konfederacja przed Lewicą. Kandydat PiS w Warszawie z gorszym wynikiem niż Patryk Jaki 6 lat temu. We Wrocławiu za dwa tygodnie ciekawy pojedynek Sutryk vs Bodnar w II turze. Spodziewa się pan podobnych niespodzianek w województwie śląskim?
Wrocław i Kraków to moim zdaniem dwie największe niespodzianki w skali ogólnopolskiej. W Krakowie faworytem był Łukasz Gibała, a nie Aleksander Miszalski. We Wrocławiu widać, że Jacek Sutryk ewidentnie jest w opałach. W naszym województwie, jak na razie, największą niespodzianką są dla mnie Gliwice i zwycięstwo Katarzyny Kuczyńskiej-Budki. Era Zygmunta Frankiewicza po kilkudziesięciu latach się kończy.

Kto najpewniej będzie rządził naszym województwem? Marszałek Saługa, wicemarszałek Poloczek...?
To już jest pewne, że Koalicja Obywatelska. Nie znam wyników Lewicy i Ruchu Autonomii Śląska, ale wiele wskazuje na to, że ta koalicja sejmowa zostanie w sejmiku odtworzona. W razie porażki Lewicy, być może tylko w układzie KO-Trzecia Droga. Co do Wojciecha Saługi, on dotychczas dyplomatycznie unikał odpowiedzi na to pytanie, ale osobiście wydaje mi się to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Powrót Saługi na fotel marszałka województwa śląskiego.

W Katowicach Krupa 66,5%, Piechota 9,7%, Durał 9,4%, Strzałkowski 7,3%, Budniok 7,1%. Marcin Krupa zdecydowanie z lepszym wynikiem niż ostatnio, konkurenci zmiażdżeni...
Tutaj nie ma niespodzianki. Ja obstawiałem nawet wynik powyżej 70% dla Marcina Krupy. Urzędujący prezydent Katowic ma bardzo duże szczęście, że ma tak kiepskich konkurentów. Od czasu Piotra Uszoka widać, że pewna ekipa ma stabilne rządy w stolicy województwa.

Marcin krupa prezydent katowic

Może Cię zainteresować:

Wybory samorządowe 2024 w województwie śląskim. W Katowicach wygrywa Marcin Krupa Wyniki exit poll. Kto wygrał, gdzie druga tura?

Autor: Maciej Poloczek

07/04/2024

Prezydenci Sosnowca i Katowic

Może Cię zainteresować:

Ostatnie takie wybory. Dwukadencyjność oznacza, że za 5 lat rzesza prezydentów naszych miast będzie... bezrobotna

Autor: Michał Wroński

05/04/2024

Wojciech korfanty

Może Cię zainteresować:

Józef Krzyk: Dalej bracie, marsz do urny, bo tu idzie o Śląsk Górny. Jak rozczarowały I wybory do Sejmu Śląskiego

Autor: Józef Krzyk

05/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon