YT Niklaus Pieron
Niklaus o ślunskich smakach

Niklaus Pieron: "Ślunska" awantura w Kauflandzie. Trzy moje rady dla właścicieli sieci sklepów, którzy chcą błysnąć na Śląsku

Niklaus Pieron: "Ślunska" awantura w Kauflandzie. Trzy moje rady dla właścicieli sieci sklepów, którzy chcą błysnąć na Śląsku

autor artykułu

Mikołaj Wilga

Sieć Kaufland sprzedaje śląskie produkty, i chwali się nimi, wystawiając specjalne stoisko z łonymi. Takie jest np. w Kauflandzie w Silesia City Center w Katowicach. Co z tego, skoro wielkimi bukwami jest napisane na nim: "ślunskie smaki". "Ślunskie"??!!

Na Discordzie zostało mi nadesłane zdjęcie z jednej ze słynnych sieci sklepów, która atakuje nas śląskimi produktami i znowu widzę tyn wyraz "ślunskie"!

Wytłumaczcie mi, bo może ja nie wiem, skąd to się wzięło? Ja jednak podejrzewam, skąd to się wzięło. Że na polskie ucho, kto nie potrafi tego zapisać, "Ślōnskie" i "Ślōnsk" brzmi jak "Ślunskie"? No, według mnie nie brzmi.

Dam prostą radę, a w zasadzie trzy. Jeżeli jesteście właścicielem sieci sklepów i chcecie błysnąć śląskimi produktami, a jednocześnie nie chcecie striggerować Górnoślązaków, takich jak ja, możecie to napisać w polskiej pisowni, czyli "śląskie" i wszystko będzie OK.

A jeżeli już chcecie się pucować pod Ślązaków, możecie to zapisać albo w alfabecie steuerowskim, czyli przez "u" otwarte i kółeczko nad nim - Ślůnsk - albo w alfabecie ślabikŏrzowym
, czyli przez o z poziomą kreską. Bo to jest Ślōnsk i "ślōnskie" a nie "Ślunsk" i "ślunskie"!

Z jednej strony się cieszę, że jednak próbują o te śląskie serca i portfele zawalczyć, ale jak chcą zrobić to skutecznie, to muszą być jednak lepsi i poświęcić 3 minuty na zrobienie researchu w internecie i np. napisanie do mnie maila, jak to powinno być zrobione. Do mnie się już zgłaszali ludzie z takimi różnymi zagwózdkami, i ja ich zawsze wsparłem, na tyle ile umiałem. Nie jest to skomplikowane, by zrobić to w porządku i nikogo nie denerwować. No przecież jest sporo ludzi, którzy mogą pomóc fachowo, od strony językowej - Grzegorz Kulik, Rafał Szyma, Mirosław Syniawa.

Muszę się czepiać takich rzeczy, bo od tego jestem. Jest bardzo spoko, że język śląski nareszcie zaistniał w przestrzeni publicznej. Dziś jest go wyjątkowo dużo, ale niech to będzie zrobione do porządku.

Mikołaj Wilga aka Niklaus Pieron to 27-letni twórca internetowy, youtuber z Bytomia. Ślązak od kilku pokoleń. Zasłynął jako autor śląskich trailerów hitów filmowych, takich jak "Kevin sam w domu". Prowadzi kanał na Youtubie, w którym zamieszcza też filmy o Śląsku, kulturze, obyczajach i ciekawych miejscach oraz o języku śląskim.

"Ślunskie smaki" w Kauflandzie

Może Cię zainteresować:

"Ślunskie smaki" w Kauflandzie. Niklaus Pieron: Znowu ktoś chce się przypodobać, ale nie potrafi tego zrobić dobrze

Autor: Patryk Osadnik

25/10/2022

Niklaus pieron 01

Może Cię zainteresować:

Niklaus Pieron. Od chłopaka, który grał w gry, do nieformalnego ambasadora Bytomia i Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

11/01/2024

Feliks Steuer

Może Cię zainteresować:

Feliks Steuer. Człowiek, który „wymyślił" godkę i... wcale nie chciał, żeby została uznana za język

Autor: Roman Balczarek

14/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon