Niklaus Pieron wykpił Kaufland za ich "ślunskie" słowa. I Kaufland je poprawił! Zatrudnił nawet tłumacza

- Znowu ktoś chce się przypodobać Ślązakom, ale nie potrafi tego zrobić dobrze - narzekał na sieć Kaulfand w październiku 2022 r. Mikołaj Wilga, śląski influencer znany pod pseudonimem Niklaus Pieron. I niemiecka firma wzięła sobie do serca jego słowa. Zatrudnili tłumacza i we właściwy sposób przetłumaczyli polskie słowa na śląski. Dzisiaj w tych marketach oprócz specjalnie wydzielonego działu "ślōnskie smaki", są też półki pt. "Zofty", "Woda letko gazowano", "Nudle" czy "Dania fertich".

Mikołaj Wilga z Bytomia, znany w internecie jako Niklaus Pieron, w październiku 2022 roku zwrócił uwagę na poczynania sieci Kaufland, która chciała przypodobać się Ślązakom, dlatego w swoim markecie w Silesia City Center w Katowicach wyznaczyła specjalny dział ze śląskimi produktami, oznaczając go jako "ślunskie smaki".

Skąd się wzięło słowo "ślunskie"?

- Znowu ktoś chce się przypodobać Ślązakom, ale nie potrafi tego zrobić dobrze. Skąd wzięło się to słowo - "ślunskie"? Nie potrafię tego zrozumieć. Podejrzewam, że na polskie ucho, kiedy ktoś słyszy "ślōnskie" i "Ślōnsk", to może brzmi jak "ślunkie" i "Ślunsk", ale tak nie jest! - tłumaczy Niklaus.

- A zrobienie reaserchu w internecie na ten temat zajmuje kilka minut - dodawał.

Sieć oficjalnie nie odniosła się do tych wątpliwości influencera, ale nie porzuciła tego tematu. Wręcz przeciwnie! Jak się okazuje, Kaufland uniósł się honorem i zatrudnił śląskie biuro tłumaczeń PoNaszymu.pl - śląskie biuro językowe, by nie tylko prawilnie (czyli zgodnie z alfabetem ślabikŏrzowym) przetłumaczyło z polskiego na śląski określenie "śląskie smaki", ale również oznaczenia innych działów w sklepie.

Oznaczenia działów sklepu po śląsku w Kauflandach w Katowicach i Knurowie

Dzisiaj i w markecie w Katowicach w Silesia City Center i w Kauflandzie w Knurowie większość oznaczeń działów sklepów jest dwujęzycznych - po polsku i po śląsku.

Pod określeniem "Dania gotowe" mamy więc "Dania fertich". Obok "Mleka" - "Mlyko". Jak ktoś nie chce brać "Serów żółtych", to może wziąć "Kyjzy". A frelki mogą sięgnąć po "Żele pod brauza do kobiyt" zamiast żeli pod prysznic dla kobiet.

ZOBACZCIE NAZWY DZIAŁÓW W SKLEPIE PO ŚLĄSKU W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ

- Z tego projektu jestem po prostu dumny - mówi tłumacz z języka śląskiego Adrian Goretzki, właściciel biura PoNaszymu.pl - śląskie biuro językowe. - Dlaczego? Ponieważ klient, w tym przypadku Kaufland Polska, zdecydował się na wykorzystanie języka śląskiego w charakterze normalnego środka komunikacji. Nie prosili o kabaret, o głupawe hasła, o "teksty gwarowe". Z pozoru zwykłe oznaczenia kategorii produktów są kolejnym dowodem na to, że język śląski jest żywym narzędziem komunikacji na Górnym Śląsku - uważa.

Choć Goretzki przyznaje, że na decyzję polityczną o przyznaniu śląskiemu statusu języka regionalnego przyjdzie nam jeszcze poczekać, to już teraz możemy na wiele sposobów pokazywać, że taki status jest uzasadniony.

- Śląski zyskuje uznanie w marketingu. Grzegorz Kulik (który był konsultantem przy tłumaczeniu dla Kauflanda - przyp. red.), Marcin Melon czy Rafał Szyma tworzą i tłumaczą literaturę, pół miliona osób w spisie powszechnym zadeklarowało, że śląskim posługuje się na co dzień. Powodów które uzasadniają nadanie śląskiemu statusu języka jest wiele. Cieszę się, że przybył nam właśnie kolejny dowód na to, że ten język żyje - dodaje Adrian Goretzki.

Niklaus o ślunskich smakach

Może Cię zainteresować:

Niklaus Pieron: "Ślunska" awantura w Kauflandzie. Trzy moje rady dla właścicieli sieci sklepów, którzy chcą błysnąć na Śląsku

Autor: Mikołaj Wilga

27/10/2022

Niklaus pieron 01

Może Cię zainteresować:

Niklaus Pieron. Od chłopaka, który grał w gry, do nieformalnego ambasadora Bytomia i Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

11/01/2024

Villa kunterbunt gf86035b48 1920

Może Cię zainteresować:

"Pippi Långstrump" po śląsku, wydana m.in. dzięki pieniądzom ze Szwecji. Bo szwedzki rząd uznaje język śląski, a polski - nie

Autor: Katarzyna Pachelska

08/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon