Noblistka z fizyki będzie gościem na Uniwersytecie Śląskim. Donna Strickland to trzecia kobieta z tą nagrodą. Wcześniej była Skłodowska-Curie i nasza Goeppert-Mayer

Donna Strickland, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, pojawi się w Katowicach. Weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Uniwersytet Śląski. To trzecia kobieta, która dostała nobla z fizyki. Wcześniej tę nagrodę zdobyła Maria Skłodowska-Curie i pochodząca z Katowic Maria Goeppert-Mayer.

Donna strickland laureatka nobla z fizyki przyjedzie do Katowic

W październiku w Katowicach pojawi się Donna Strickland. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki z 2018 roku ma wziąć udział w serii spotkań i wykładów organizowanych przez Uniwersytet Śląski. Donna Strickland jest trzecią kobietą, która dostała nobla z fizyki. Wcześniej tę nagrodę zdobyła Maria Skłodowska-Curie oraz pochodząca z Katowic Maria Goeppert-Mayer. Z kolei w 2020 roku nobel z fizyki trafił do kolejnej kobiety. Otrzymała go Andrea Ghez.

Uniwersytet Śląski nie potwierdził oficjalnie wizyty Donny Strickland. Jednak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że są prowadzone rozmowy z przedstawicielami noblistki odnośnie szczegółów jej wizyty.

Noblistka z fizyki przyjedzie na Śląsk. Kto za to zapłaci?

Donna Strickland ma na Śląsku pojawić się jesienią tego roku i spędzić tu co najmniej tydzień. W tym czasie wypełni intensywny program spotkań i wykładów ze studentami i naukowcami z UŚ.

Jak usłyszeliśmy od przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego, poszukiwane są także źródła finansowania wydarzenia. Według naszych informacji, wizyta noblistki ma być możliwa, dzięki dotacji z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Z tych samych źródeł sfinansowana została ostatnio wizyta Peter M. Robinsona, dawnego speechwritera prezydenta Ronalda Reagana, który poprowadził serię wykładów na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Ronald Reagan

Może Cię zainteresować:

Dawny współpracownik Ronalda Reagana, Peter M. Robinson wygłosi trzy wykłady w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

Autor: Michał Wroński

06/04/2022

Robinson prowadził wykłady zdalnie, natomiast Donna Strickland w Katowicach ma pojawić się osobiście. Wizyta noblistki wpisuje się w pronaukowe działania Uniwersytetu Śląskiego na arenie międzynarodowej. Organizowany przez uczelnię Śląski Festiwal Nauki był wielokrotnie nagradzany, a w 2019 roku został najlepszym wydarzeniem popularnonaukowym w Europie.

Co ważne, już w 2024 roku Katowice będą Europejską Stolicą Nauki, dzięki czemu największe publiczne uczelnie funkcjonujące w mieście będą gościły u siebie najlepszych naukowców w Europie.

Trzecia kobieta z noblem z fizyki. Kim jest Donna Strickland?

Zaledwie cztery kobiety w historii zostały laureatkami Nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Pierwszą była oczywiście Maria Skłodowska-Curie. Drugą kobietą była nasza (pochodząca z Katowic -przyp. aut.) Maria Goeppert-Mayer. W 2018 toku ten zaszczyt przypadł w udziale Kanadyjce Donnie Strickland. Natomiast w 2020 roku nobla z fizyki zdobyła amerykańska astronomka Andrea Ghez.

Trzecia kobieta w tym zestawieniu ma przyjechać jesienią do Katowic. Nobla z fizyki otrzymała za „opracowanie metody wytwarzania ultrakrótkich impulsów optycznych o wysokiej intensywności”.

Donna Strickland urodziła się w Ontario w Kanadzie. Specjalizuje się w naukach optycznych.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Donna strickland laureatka nobla z fizyki przyjedzie do Katowic

Noblistka w dziedzinie fizyki przyjedzie do Katowic

Szkoła nr 15 Ruda Śląska

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Polskich Olimpijczyków ma 50 lat

Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych 2022 w Brynku

W Brynku zmierzyli się z sobą adepci szkół leśnych

Arkadiusz Chęciński

„Takiej kumulacji problemów w oświacie jeszcze nie było”

Marcin Krupa Europejskie Miasto Nauki

Marcin Krupa otrzymał klucz do Europejskiego Miasta Nauki

Tarnowskie Góry zielona pracownia

Gdzie w naszym powiecie powstaną Zielone Pracownie?

Rowerowy maj w Dąbrowie Górniczej

Nagrody dla uczniów poruszających się na rowerze