Bytom był pierwszy w Europie
Na początku XX wieku, to właśnie w Bytomiu powstała jedna z pierwszych w Europie, biologicznych oczyszczalni ścieków. Biogaz produkowano tam już w latach 30. W połączeniu ze specjalnymi silnikami gazowymi, które wytwarzały energię elektryczną - dawne przedsiębiorstwo było po prostu samowystarczalnym zakładem. Tak było aż do czasów przebudowy, przypadającej na koniec XX wieku. Powstała wtedy przepompownia, która nadal pracuje.
Wraz z oczyszczalnią, w Bytomiu zbudowano także spalarnię śmieci z maszynownią i charakterystycznym kominem. Dziś, na opuszczone obiekty, uwagę zwracają jedynie bywalcy pobliskiego przystanku komunikacji miejskiej przy ul. Łagiewnickiej, czasem może przejeżdżający tam samochodami. Dzięki wspólnym staraniom Bytomskich Wodociągów i pracowni Meduza Group, przy odpowiednim wykorzystaniu pozyskanych środków unijnych, ta przestrzeń ma zyskać zupełnie nowe funkcje.
Powrót do źródeł
Bytomskie Wodociągi (tak od blisko miesiąca nazywa się dawne BPK) planują bowiem powrót do swojej historycznej lokalizacji. A ta mieści się właśnie przy Wzgórzu Św. Małgorzaty w Bytomiu. W tej chwili, na samym wzgórzu zlokalizowana jest parafia św. Małgorzaty, jedna z najstarszych nekropolii w mieście, kilka budynków mieszkalnych czy Dom Misyjny Księży Werbistów. Zgodnie z założeniem, dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jeszcze w tym roku, zakończona zostanie kompleksowa modernizacja energetyczna budynku biurowego przy ul. Zabrzańskiej 1 w Bytomiu. To właśnie tam, z obecnej siedziby przy pl. Kościuszki, przeniosą się pracownicy administracyjni Bytomskich Wodociągów.
Nowości w Bytomskich Wodociągach
2025, dla przedsiębiorstwa - jest rokiem wielu zmian. Oprócz powrotu do historycznej siedziby, Bytomskie Wodociągi mają już nową identyfikację wizualną. Logo to projekt autorstwa Joanny Katańskiej i Medusa Group, czyli bytomskiej pracowni architektonicznej stworzonej przez Przemo Łukasika.
Nowa siedziba, nowa nazwa. Do tego także… zupełnie nowa funkcja przedsiębiorstwa. W ramach współpracy z pracownią Medusa Group, powstał także pomysł stworzenia zupełnie nowej atrakcji na postindustrialnej mapie Śląska. Budynki dawnej oczyszczalni, które z powodzeniem funkcjonowały jeszcze w XX wieku - czeka więc modernizacja. A wszystko to, w ramach projektu związanego z powstaniem HYDROZAGADKI.
- Użyliśmy całego naszego kapitału umiejętności, wiedzy, do tego, żeby po pierwsze - zachować budynki istniejące. Ta struktura historyczna, z tej pięknej cegły, z piękną dachówką jest kompletna. Znaleźliśmy miejsce, a poszukiwaliśmy miejsca, po to żeby znaleźć powierzchnię pod taką salę edukacyjno-wykładową. - tłumaczy Przemo Łukasik.
Według koncepcji opracowanej przez Medusa Group, w Bytomiu ma powstać interaktywne centrum edukacyjne z wodą w roli głównej. To miejsce, w którym - zgodnie z założeniem - realizowane będą zajęcia edukacyjne związane z hydrologią czy fizyką cieczy. Przestrzeń edukacyjna, wyniesiona zostanie także na zewnątrz, gdzie w ramach specjalnego parku technologicznego, wyeksponowane zostaną urządzenia należące do Bytomskich Wodociągów.
Nie zabraknie także przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej dla mieszkańców. W miarę możliwości, będzie nawet specjalne miejsce do „podglądania” pracy pobliskiej przepompowni. Taki projekt ma powstać dzięki wsparciu z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jak ma wyglądać? Możecie sprawdzić w galerii.

Może Cię zainteresować:
To nie Park Śląski jest największym parkiem miejskim w Polsce. Poznaj Myślęcinek!

Może Cię zainteresować: