Nowa instytucja kultury w rodzinnym domu Jerzego Pilcha w Wiśle

W rodzinnym domu Jerzego Pilcha ma powstać nowa jednostka kultury województwa śląskiego, która będzie prowadzona we współpracy z Urzędem Miejskim w Wiśle. Samorząd kupił budynek wraz z pamiątkami po pisarzu za 700 tys. złotych.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Mieszkał w niej na stałe zaledwie dziesięć lat, ponieważ w 1962 roku dołączył do przebywających w Krakowie rodziców - Wandy i Władysława. Często powtarzał jednak, że było to najważniejsze dziesięć pierwszych lat jego życia.

Jego rodzice przed emeryturą wybudowali dom na Parteczniku, do którego Jerzy Pilch przyjeżdżał już jako dorosły mężczyzna. Nazywał go domem wiecznej zimy, ponieważ wewnątrz zawsze było przeraźliwie zimno. Opatulony w sweter siedział i czytał lub pisał. Niejednokrotnie zaszywał się tam podczas swoich zmagań z chorobą alkoholową, a później chorobą Parkinsona.

Jerzy Pilch

Może Cię zainteresować:

71. urodziny Jerzego Pilcha. Zapraszamy na spacer śladami mistrz słowa po jego rodzinnej Wiśle

Autor: Patryk Osadnik

10/08/2023

Nowa instytucja kultury w rodzinnym domu Jerzego Pilcha

Na początku kwietnia 2022 roku Urząd Miejski w Wiśle za 700 tys. złotych kupił rodzinny dom Jerzego Pilcha, a razem z nim liczne pamiątki. Klucze oficjalnie przekazała córka mistrza słowa - Magdalena Bielska.

- Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które będzie tętniło życiem i będzie kolejnym punktem na kulturalnej mapie naszej miejscowości - cieszył się wówczas burmistrz Tomasz Bujok.

Samorząd od samego początku planował zorganizować w tym miejscu dom pracy twórczej dla młodych pisarzy, a także miejsce do kameralnych spotkań czy koncertów w ogrodzie.

Co już pewne, w domu Jerzego Pilcha powstanie nowa instytucja kultury województwa śląskiego. Umowa pomiędzy Urzędem Miejskim w Wiśle i Urzędem Marszałkowskim w Katowicach miała zostać podpisana w poniedziałek, 12 września, ale spotkanie zostało w ostatniej chwili odwołane. Jak się dowiedzieliśmy, szczegóły dotyczące tej inicjatywy mają zostać podane po ustaleniu nowego terminu spotkania.

Jerzy Pilch

Może Cię zainteresować:

Groń Jerzego Pilcha zamiast Czantorii? Andrzej Drobik opowiada o pisarzu, książce i „Granatowych Górach”

Autor: Patryk Osadnik

03/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon