Nowa powieść Szczepana Twardocha, "Chołod", ukaże się 26 października 2022 roku

26 października 2022 r. ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego nowa powieść śląskiego pisarza Szczepana Twardocha. Będzie nosić tytuł "Chołod".

Chołod

Nowa powieść, jak tłumaczy Szczepan Twardoch, "poczęła się trzy lata temu, gdym w 2019 roku po raz kolejny pojechał na Spitsbergen. O czym opowiada – no cóż, opowiada o śmierci, o miłości, o morzu, ze współczesnej Arktyki cofa się o osiemdziesiąt lat i jeszcze dalej, i daleko na wschód, do Murmańska, do Ukrainy, na wschodnią Syberię lat trzydziestych i na Ocean Arktyczny, w senduchę, gdzie żyją Koriacy, Jukagirzy i ktoś jeszcze, i jest zimno, jest lód, niedźwiedzie i ludzkie mięso" - tak reklamuje swoje nowe dzieło pisarz z Pilchowic pod Gliwicami, na Śląsku.

Nowa książka Twardocha po dwóch latach przerwy

Na nową książkę kazał Twardoch czekać swoim czytelnikom dwa lata, bo ostatnia "Pokora" ukazała się dwa lata temu, w 2020 roku. Jednak "Pokora" zyskała ostatnio aż dwa nowe życia, za sprawą, po pierwsze, spektaklu teatralnego o nią opartego w Teatrze Śląskim (więcej: "Pokora" Szczepana Twardocha na scenie Teatru Śląskiego. Sztuka o nas, o niewolnikach, o Śląsku), a po drugie - jej przekładu na język śląski, dokonanego przez Grzegorza Kulika. Więcej: Epicki rōman ô rewolucyji, wojnie i miyłości. Premiera "Pokory" Twardocha po śląsku 27 lipca.

Szczepan Twardoch urodził się w Knurowie w 1979 roku. Ukończył Indywidualne Międzywydziałowe Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Śląskim. Jego pierwsza powieść, "Sternberg" ukazała się w 2007 roku. W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki za 2012 rok w kategorii literatura. Nagrodę otrzymał za powieść "Morfina". Wielkim powodzeniem cieszyły się też jego kolejne książki: "Drach", "Król", "Królestwo" i wspominana już "Pokora".

A sam Szczepan Twardoch ogłosił, że właśnie zaczyna nową wyprawę na Spitsbergen na pokładzie jachtu S/Y Join Us. Zamierza ze swoją ekipą udać się fiordem Wijdefiorden, wrzynającym się na ponad 100 km w głąb lądu, gdzie w arktycznych oazach będą szukać najbardziej wysuniętych na północ siedlisk mięsożernej rośliny - tłustosza alpejskiego.

Agata Twardoch

Może Cię zainteresować:

Agata Twardoch: Kobiety mogą zaprojektować lepsze miasto. Nie tylko dla kobiet. Dla wszystkich

Autor: Katarzyna Pachelska

13/03/2024

Robert Talarczyk

Może Cię zainteresować:

"Mnie tępe Ślonzoki wkur… najmocniej. Że godajom ino po ślonsku i nie chcą się uczyć" - Robert Talarczyk o "Byku", dumie i Śląsku

Autor: Marcin Zasada

15/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon