Nowe mieszkania w Katowicach. Dostępność dobra, ale ceny coraz wyższe. Dyskutowano o tym w czasie konferencji „Warto zamieszkać w Katowicach”

W ostatnich latach Katowice są w procesie intensywnej transformacji, o czym świadczą kolejne inwestycje oraz dynamicznie rozwijający się rynek mieszkaniowy. Nie brakuje jednak wyzwań, o których 15 listopada 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym włodarze miasta, deweloperzy i eksperci rozmawiali podczas konferencji „Warto zamieszkać w Katowicach”.

W latach 2019-2021 średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku pierwotnego w Katowicach wzrosła aż o 69%. Jak wynika z raportu „Rynek mieszkaniowy w Katowicach 2022”, przygotowanego przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, w październiku 2022 r. przekroczyła ona już 10305 zł/mkw. Wg danych z platformy BIG DATA RynekPierwotny.pl najdroższe mieszkania znajdziemy w Zespole Dzielnic Śródmiejskich, w których średnia cena metra kwadratowego wynosi 11 165 zł. Najtańsze lokale znajdują się z kolei w Zespole Dzielnic Wschodnich, gdzie średnia cena na rynku pierwotnym wynosi 7242 zł/mkw.

W ubiegłym roku Katowice były w czołówce największych miast pod względem wysokości podwyżek cen nowych lokali. Dobrą informacją jest jednak fakt, że średnie zarobki rosły tu w takim samym tempie, a miasto stało się liderem pod względem dostępności wśród siedmiu największych metropolii i atrakcyjną lokalizacją, dla osób myślących o zakupie własnego lokum. We wrześniu 2022 r. za średnią pensję w Katowicach można było nabyć 0,77 mkw. mieszkania. Dla porównania w Warszawie – 0,59 mkw., Wrocławiu – 0,61 mkw. a w Poznaniu 0,71 mkw. Katowicki rynek pracy z punktu widzenia przeciętnej płacy i bezrobocia lokuje się w czołówce krajowej. Jak przyznają eksperci, ogromny postęp miasto zawdzięcza przeobrażaniu się w znaczące centrum usług biznesowych oraz w ośrodek nowych technologii.

Przed rynkiem katowickim coraz więcej wyzwań

Mimo dynamicznego rozwoju, przed miastem pojawia się coraz więcej wyzwań. Podczas konferencji „Warto zamieszkać w Katowicach” eksperci przede wszystkim zwrócili uwagę na rozwijający się kryzys gospodarczy oraz ujemną demografię, z którą miasto stara się od długiego czasu walczyć. Podkreślono również dysproporcję między budownictwem deweloperskim a pozostałym. Według danych GUS w 2021 r., w Katowicach aż 96% mieszkań oddanych do użytkowania w ubiegłym roku, stanowiły te wybudowane przez deweloperów. Dla porównania w Gliwicach udział ten wynosił 79%, a w Sosnowcu 72%.

Zwrócono także uwagę na problem pustostanów i bardzo duży udział starych budynków w substancji mieszkaniowej stolicy woj. śląskiego. Jak czytamy w raporcie, ponad 50% katowickich lokali powstało do 1970 roku, w tym aż 15% przed rokiem 1918. Nie dziwi więc fakt, że deweloperzy realizujący inwestycje mieszkaniowe w Katowicach, nie mogą narzekać na brak klientów, którzy chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe.

Deweloperzy wstrzymują inwestycje

Niestety wszystko wskazuje na to, że rok 2022 przyniesie pogorszenie koniunktury w budownictwie mieszkaniowym. Dobrą passę firm deweloperskich przerwała seria podwyżek stóp procentowych. Ich konsekwencją jest spadek zdolności kredytowej nabywców mieszkań, a w efekcie - ich sprzedaż. To spowodowało, że deweloperzy zaczęli wstrzymywać nowe inwestycje.

W ubiegłym roku rozpoczęto budowę 2566 katowickich mieszkań. Z kolei w trzech kwartałach 2022 roku aż o 62% mniej - tylko 964. Jest to jeden z największych spadków liczby rozpoczynanych lokali w stolicy Metropolii Górnośląsko–Zagłębiowskiej.

Te i jeszcze więcej szczegółowych informacji znajduje się w raporcie „Rynek mieszkaniowy w Katowicach 2022”, dostępnym do pobrania na stronie https://wartozamieszkacwkatowicach.pl .

Organizatorem konferencji „Warto zamieszkać w Katowicach” był portal RynekPierwotny.pl. Honorowy patronat nad wydarzeniem Objął Prezydent Miasta Katowice.

Patronat medialny objęli: mojekatowice.pl, Nasze Miasto Katowice, Dziennik Zachodni, Strefa Nieruchomości, Śląski Biznes, FX MAG, Śląska Opinia, Real Estate Magazine, Investor Real Estate Expert, Ślązag.

Osiedle Tarnowskie Góry

Może Cię zainteresować:

Inwestycje mieszkaniowe w śląskim zredukowane o połowę. A w Katowicach ceny rosną

Autor: Michał Wroński

16/11/2022

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon