Nowe muzeum na Górnym Śląsku - w słodowni zamku w Raciborzu - czynne od 1 maja. Multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza

W pięknym raciborskim zamku, a konkretnie w tutejszej słodowni, powstało nowe muzeum, które przenosi nas w czasy śląskiego średniowiecza. Otwarcie już w środę 1 maja, a dodatkowo w maju ceny biletów są promocyjne - 18 zł za osobę dorosłą i 9 zł ulgowe. Zobaczcie, jak wygląda nowe muzeum.

Od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego Zamku Piastowskiego będzie dostępne dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez powiat raciborski.

- Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce - obiecuje Grzegorz Nowak, starszy specjalista ds. projektów wystawienniczych Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Multimedialna podróż po średniowiecznym Śląsku

Zwiedzanie multimedialnego muzeum na Zamku Piastowskim w Raciborzu rozpoczyna się od sali kinowej, gdzie wyświetlany jest film poświęcony dziejom Górnego Śląska. W podróż w czasie widzów zabiera tu alchemik, wskazujący na najważniejsze epizody średniowiecznej historii górnej Odry.

Po kinie czas na edukację i zabawę. Liczne interaktywne plansze pozwalają zagłębić się w historię księstwa opolsko-raciborskiego, pokazaną przez pryzmat władców, wielkich wydarzeń politycznych, bitew, gospodarki, wiary, kultury, medycyny, klęsk żywiołowych oraz życia codziennego dworzan i mieszczan.

Tu nie ma miejsca na nudę. Można nawigować po wielu mapach, zbudować gotyckie sklepienie, wystrzelić z bombardy albo z repliki katapulty, poznać średniowieczne receptury, zajrzeć do wnętrza średniowiecznego domu (paper ghosts), zbudować fortyfikacje, odwiedzić mennicę, ułożyć puzzle, uruchomić baśniomat, zagrać w interaktywne gry, zbudować z klocków świątynię, sięgnąć po całą gamę mieczy, czy odpocząć w średniowiecznej karczmie i zagrać w astragale.

Są też elementy historyczne – bogata kolekcja paleontologiczna z prawdziwymi szczątkami mamutów i słoni leśnych, które niegdyś zamieszkiwały nasze ziemie. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Bilety i zwiedzanie

W maju wstęp do muzeum w promocyjnej cenie biletu – 18 zł osoba dorosła, 9 zł ulgowy. Bilety można kupić w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu, czynnym od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Obecnie w przedsprzedaży (rezerwacja dnia i godziny) bilety na pierwsze wejścia 1, 2, 3, 4 i 5 maja. Bilety bezpośrednio przed wejściem można kupić, jeśli nie została wyczerpana pula w przedsprzedaży.

Wejścia w godzinach:

  • 10.00-12.00,
  • 11.00-13.00,
  • 12.00-14.00,
  • 13.00-15.00,
  • 14.00-16.00,
  • 15.00-17.00.

Grupa może liczyć maksymalnie 25 osób. Każdej grupie towarzyszy przewodnik.

Trasa zwiedzania:

  1. słodownia (kino, wystawa multimedialna nt. dziejów Górnego Śląska),
  2. dom książęcy (sala tronowa, wystawy Władcy mórz oraz Wielkie imperia XVI i XVII wieku i ich armie, komnata księcia von Ratibor, skarbiec z interaktywną prezentacją o życiu na raciborskim zamku, komnata alchemika i czarownicy, zamkowy świat średniowiecza),
  3. kaplica zamkowa i jej podziemia.

Ekspozycje w słodowni prezentują treści w językach: polskim, angielskim, niemieckim i czeskim (do wyboru). Dom książęcy z nowymi wystawami otwarto w marcu 2024 roku. Obiekt przeszedł gruntowną metamorfozę.

Albert einstein raciborz

Może Cię zainteresować:

Co mo spōlnego Albert Einstein ze Raciborzym? Jedno ciekawe naporōnczynie, co je mogymy podziwiać do dziś

Autor: Grzegorz Kulik

30/03/2024

Raciborz odra

Może Cię zainteresować:

Wideoprzewodnik po miastach Krainy Górnej Odry: Racibórz, Rybnik, Żory. Zobaczcie i ruszajcie na rajzę

Autor: Michał Wroński

06/08/2023

Rynek raciborz konkurs pierwsza nagroda 06

Może Cię zainteresować:

Powrót do przeszłości na Rynku w Raciborzu. Architektki ze Śląska wygrały konkurs na modernizację zabytkowej przestrzeni

Autor: Katarzyna Pachelska

30/05/2023

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon