Nowe śródmieście Czechowic-Dziedzic? Miasto ma koncepcję rewitalizacji centrum. Mieszkańcy podzieleni w opiniach

Nowe centrum Czechowic-Dziedzic? Miasto przedstawiło koncepcję na rewitalizację. W zamierzeniu ma odwoływać się do historii i jednocześnie śmiało wybiegać w przyszłość. Projekt nie wzbudził entuzjazmu części mieszkańców, którzy zarzucają mu betonozę, a burmistrzowi niespieszne zainteresowanie tematem...

Miasto ma pomysł na rewitalizację śródmieścia

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach przedstawił koncepcję rewitalizacji śródmieścia, w tym terenów po byłej Walcowni Metali „Dziedzice”, Placu Wolności, wraz z odcinkiem ulicy Kolejowej oraz placu targowego. Jak informują urzędnicy, prezentowane wizualizacje i animacje są efektem projektu „Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice". (Interesujesz się Śląskiem, Zagłębiem, Beskidami? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

W ramach projektu, w 2023 roku gmina realizowała szkolenia i warsztaty dla mieszkańców i ekspertów. Spotkania odbywały się w Urzędzie Miejskim, placówkach edukacyjnych i Centrum Edukacji Ekologicznej, a prowadzili je eksperci z INTBAU Polska i Politechniki Krakowskiej: dr Tomasz Jeleński, dr Kinga Racoń-Leja i Marek Leja. Celem była m.in. odpowiedź na pytanie, jak w przyszłości powinny wyglądać Czechowice-Dziedzice.

Czy tak będzie wyglądać nowe centrum Czechowic-Dziedzic?

Jak zorganizować przyjazną mieszkańcom przestrzeń miejską w miejscu, w którym przez ponad 100 lat dominował przemysł, gdzie nigdy nie było klasycznego rynku ani starówki? Odpowiedzią ma być budowa nowego, nowoczesnego centrum, zgodnego z koncepcją tzw. 15-minutowego miasta, w którym mieszkańcy mają dostęp do wszystkich niezbędnych usług, atrakcji i miejsc pracy w promieniu 15 minut pieszo, rowerem lub za pomocą komunikacji publicznej.

Władze gminy podkreślają, że nic nie jest przesądzone, a projektem chcą dopiero rozpocząć dyskusję na ten temat. Materiały prezentują wizję urbanistów i architektów, przygotowaną w oparciu o potrzeby i oczekiwania nowoczesnych społeczności oraz potencjał terenów poddanych opracowaniu. Ostateczna realizacja zależy od mieszkańców i możliwości pozyskania na ten cel funduszy zewnętrznych.

- Czy tak będzie w przyszłości wyglądać centrum Czechowic-Dziedzic? Czy może to nastąpić, za 5, 10 czy więcej lat? (...) Odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, możliwości pozyskania funduszy unijnych oraz nowa perspektywa funduszy norweskich na lata 2025 – 2032 otwierają jednak zupełnie nowe możliwości, a Gmina Czechowice-Dziedzice podejmuje działania, by być gotowa po te środki skutecznie sięgnąć.
Koncepcja rewitalizacji centrum Czechowic-Dziedzic
Koncepcja rewitalizacji centrum Czechowic-Dziedzic

Części mieszkańców koncepcja się nie podoba

Jak na razie, głosy czechowiczan są podzielone. Części mieszkańców zaprezentowana koncepcja się nie podoba, jako nierealistyczna i za mało zielona. Najczęstsze argumenty ,,na nie" w przestrzeni internetowej to: ,,za dużo betonu", ,,znów betonoza jak w większości miast", ,,betonoza straszna, zaledwie parę drzewek". Inni wskazują, że najpierw warto zadbać o to co już jest, a dopiero później porywać się na wielkie inwestycje, co do których nie ma gwarancji finansowania. W tym kontekście pojawiły się opinie o braku właściwej pielęgnacji już istniejącej zieleni miejskiej.

Niektórzy, nieco bardziej złośliwi, piszą o przedwczesnym żarcie primaaprilisowym, wskazując na kontekst zbliżających się wyborów samorządowych. Ich zdaniem rządzący od niemal 18 lat burmistrz Marian Błachut miał wystarczająco dużo czasu na prezentację koncepcji rewitalizacji centrum, a przedstawia ją na kilkanaście dni przed wyborami.

- Zastanawiam się, dlaczego te wizualizacje nie pokazały się wcześniej, na początku roku kiedy ustalany był budżet, albo nie wiem hmm jakieś 4 lata temu kiedy można było już to zrobić? - napisała jedna z mieszkanek.
Koncepcja rewitalizacji centrum Czechowic-Dziedzic
Koncepcja rewitalizacji centrum Czechowic-Dziedzic
Czechowice dziedzice chca zielonego centrum 4

Może Cię zainteresować:

Czechowice-Dziedzice chcą zielonego centrum. Rynek do przebudowy, inne tereny również. „Mniej betonu, więcej zieleni”. Jest projekt, ale czy będą fundusze?

Autor: Szymon Karpe

19/03/2024

Zameczek lesny waldschloss ruda slaska 01

Może Cię zainteresować:

Zameczek Leśny, czyli Waldschloss w Halembie w Rudzie Śląskiej, popada w ruinę. Kiedyś był miejscem spotkań lokalnej społeczności

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2024

Parowozownia Katowice Raciborska T Staniek 0029

Może Cię zainteresować:

Wielki wstyd Katowic. Parowozownia, symbol kolei, która stworzyła miasto, popada w ruinę. Te zdjęcia łamią serce

Autor: Katarzyna Pachelska

17/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon