Nowy park handlowy w Zabrzu i rozbudowa istniejącego w Rudzie Śląskiej. Wg ekspertów parki handlowe będą się w Polsce rozwijać

Na terenie dwóch miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii szykują się nowe inwestycje handlowe - konkretnie w parki handlowe. Jeden będzie zupełnie nowy, kolejny powstanie jako rozbudowa obiektu działającego od 2024 r.

Nowych centrów handlowych na terenie Metropolii pewnie długo nie zobaczymy (jedyny ruch w tym segmencie dziś to rozbudowa CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej).

Trend jest inny - zamiast molochów z dziesiątkami czy setkami sklepów, branża handlowa inwestuje w parki handlowe, czyli mniejsze obiekty, w których wejścia do sklepów są osobne, z poziomu parkingu. Nowe parki handlowe powstają zwykle nie w centrach miast a w dzielnicach, na większych osiedlach czy nawet na wsiach.

Nowy park handlowy w Zabrzu i rozbudowa istniejącego w Rudzie Śląskiej

Firma Scallier, zajmująca się obsługą takich miejsc i ich komercjalizacją, ogłosiła, że uzyskała wyłączność na komercjalizację pięciu nowych parków handlowych. Dwa z nich znajdują się na terenie Metropolii - w Zabrzu i Rudzie Śląskiej, choć rudzki nie może być nazwany nowym parkiem handlowym, bo to rozbudowa - względnie świeżego - projektu, otwartego w listopadzie 2024 r. Pozostałe parki handlowe powstaną w Toruniu, Bydgoszczy i nadmorskim Darłowie.

Budowa tych wszystkich obiektów rozpocznie się na przełomie 2025 i 2026 roku. Łączna powierzchnia komercjalizowanych obiektów, które mają zostać oddane do użytkowania w pierwszej połowie 2027 roku, przekracza 40 tys. mkw. powierzchni najmu brutto.

W Rudzie Śląskiej chodzi o park handlowy na skrzyżowaniu ul. Bukowej z ul. 1 Maja (DW 925). Znajduje się on przy markecie Castorama (który powstał w miejscu zlikwidowanego w 2019 roku hipermarketu Tesco). Został otwarty w listopadzie 2024 r., a już w styczniu zmienił właściciela - z portfela PKB Inwest Budowa poszedł do Grupy Kapitałowej Terg, dołączając tym samym do sieci Aura Park. Powiększony park handlowy przy Bukowej 2 ma mieć 6 tys. mkw. powierzchni najmu brutto więcej (teraz ma niecałe 4 tys.). Obecnie są tu sklepy m.in. Sinsay, Dealz, Media Expert, Pepco, Rossmann.

W przypadku parku handlowego powstającego w Zabrzu przy ulicy Wolności 480, firma Scallier zaangażowana jest nie tylko w proces komercjalizacji, ale również zarządzania projektem, co wiąże się z wyborem, kontraktacją oraz koordynacją pracy wszystkich wykonawców uczestniczących w procesie realizacji inwestycji, począwszy od projektowania po zakończenie budowy.

Obiekt powstanie w miejscu wyburzonej starej Biedronki. Miejscową ofertę wzbogaci usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie sklep ALDI.

– Każdy projekt, który komercjalizujemy niesie pewnego rodzaju wyzwanie – przyznaje Bartosz Nowak, partner zarządzający w Scallier. - Naszym zadaniem jest weryfikacja lokalnego rynku oraz najemców w poszukiwaniu najbardziej odpowiedniego mixu najemców, optymalizacja stawek czynszu oraz wykorzystywanie rozwiązań, które mogą przyczynić się do wzbogacenia i uatrakcyjnienia oferty handlowej i usługowej obiektów. Każdy park traktujemy indywidualnie. Opracowując strukturę najmu dla danej inwestycji mamy na względzie przede wszystkim wygodę klientów dokonujących szybkich, codziennych zakupów oraz możliwość dostarczenia im komplementarnej oferty w optymalnych cenach. Tworzymy efektywnie działające obiekty handlowe, które spełniają założenia stawiane przez inwestorów i stanowią jednocześnie interesujące, przyjazne miejsca zakupowe dla konsumentów – mówi dodaje Nowak.

Możliwości rozwoju rynku parków handlowych w Polsce są wciąż bardzo duże

Bartosz Nowak przyznaje, że możliwości rozwoju rynku parków handlowych w Polsce są wciąż bardzo duże, biorąc pod uwagę poziom nasycenia powierzchniami handlowymi oraz rosnącą popularność, jaką cieszą się lokalne centra w kontekście realizacji codziennych zakupów.

– W Scallier nieustannie dążymy do rozszerzania portfolio najemców parków, m.in. o nowe marki, które wchodzą na polski rynek oraz przyciągające klientów placówki handlowe i usługowe, które mogą przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności centrów wśród klientów i podniesienia rentowności obiektów - mówi Bartosz Nowak ze Scallier. - Dbamy o to, by parki oferowały usługi, które są obecnie najbardziej interesujące dla użytkowników, jak strefy rozrywki, nowoczesne przestrzenie przeznaczone do spędzania wolnego czasu, wyjątkowe propozycje gastronomiczne, czy punkty e-commerce. W nowych parkach rozbudowujemy również ofertę związaną z modą, sportem oraz zdrowiem i urodą – informuje.
Europa Centralna Gliwice

Może Cię zainteresować:

Gliwickie Centrum Handlowe Europa Centralna zapowiada zmiany i rewolucje w strukturze i otoczeniu obiektu. Największą z nich będzie budowa aquaparku

Autor: Katarzyna Pachelska

21/01/2025

Dąbrowa Górnicza. Centrum Handlowe „Pogoria”. Rozbudowa. Czerwiec 2025.

Może Cię zainteresować:

Rozbudowa Centrum Handlowego „Pogoria” w Dąbrowie Górniczej zgodnie z planem. Powierzchnia zwiększy się o 15% [ZDJĘCIA]

Autor: Robert Lechowski

11/06/2025

Ruda Śląska Plaza

Może Cię zainteresować:

Trzy centra handlowe Plaza: dwa na Śląsku, jedno w Zagłębiu, sprzedane. Kupił je fundusz z ukraińskim rodowodem

Autor: Katarzyna Pachelska

27/03/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama