Jarosław Makowski ma zostać wicedyrektorem Muzeum Śląskiego. "Panią dyrektor przerasta skala zarządzania"

Jarosław Makowski, czyli lider Platformy Obywatelskiej w Katowicach, ma zostać wicedyrektorem Muzeum Śląskiego. - Dyrektor Maria Czarnecka wystąpiła do Zarządu Województwa Śląskiego z wnioskiem o powołanie drugiego wicedyrektora. Krok ten pokazuje, że panią dyrektor przerasta skala zarządzania jedną z kluczowych instytucji naszego regionu - komentuje Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jaroslaw makowski

Wydawało się, że po przewrocie w Sejmiku Województwa Śląskiego, gdzie marszałek Jakub Chełstowski zamienił Prawo i Sprawiedliwość na Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski", jako jedna z pierwszych stanowisko straci dyrektorka Muzeum Śląskiego - Maria Czarnecka. Choć Jakub Chełstowski nie ukrywa, że nie jest zadowolony z jej pracy, to nie zdecydował się dotąd na wprowadzenie zmian. Ba! Maria Czarnecka wkrótce będzie miała nowego zastępcę, o co sama zabiegała. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie tego, którego się spodziewała.

- Dyrektor Maria Czarnecka wystąpiła do Zarządu Województwa Śląskiego z wnioskiem o powołanie drugiego wicedyrektora. Krok ten pokazuje, że dyrektor przerasta skala zarządzania jedną z kluczowych instytucji naszego regionu - komentuje Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. - Wskazała zarazem konkretną kandydaturę - Agnieszkę Dec-Michalską, która przed laty była związana z Biblioteka Śląską. Okoliczności jej pracy i odejścia są jednak obciążone pewnymi wątpliwościami, które kładą się cieniem na tej kandydaturze - dodaje.

W związku z tym Zarząd Województwa Śląskiego wyznaczył swojego kandydata - Jarosława Makowskiego, który potwierdził w rozmowie z portalem ŚLĄZAG, że takie rozmowy były prowadzone. To członek Rady Miasta Katowice, który w 2018 roku bez powodzenia ubiegał się także o fotel prezydenta miasta z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wcześniej zasiadał w Sejmiku Województwa Śląskiego. Lider PO w Katowicach. Z wykształcenia filozof i teolog. Współpracownik ogólnopolskich gazet. Ma też w swojej biografii krótką przygodę z muzealnictwem - niespełna 4 lata temu krótko kierował Muzeum Ziemi Kozielskiej. Krótko, bo zrezygnował z pracy po zaledwie 9 miesiącach.

- Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o rozpoczęciu procedury powołania Jarosława Makowskiego na stanowisko drugiego wicedyrektora Muzeum Śląskiego. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie stosownych opinii związków zawodowych oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych oraz wystąpienie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego celem uzgodnienia tego zamiaru - informuje Sławomir Gruszka.

Jak nieoficjalnie usłyszeliśmy, Jarosław Makowski ma dopilnować formalności związanych z konkursem na nowego dyrektora Muzeum Śląskiego. O to zresztą zabiegali muzealnicy po zwolnieniu z tego stanowiska Alicji Knast, która kieruje obecnie Galerią Narodową w Pradze. Wówczas doszło jednak do zaskakującej nominacji. Posadę otrzymała Maria Czarnecka, która nie miała żadnego doświadczenia w muzealnictwie. Studia, które kończyła były związane z językami obcymi i bankowością. Wcześniej pracowała w Narodowym Banku Polskim. W kuluarach mówiono jednak, że jest protegowaną premiera Mateusza Morawieckiego.

Maria czarnecka muzeum slaskie

Może Cię zainteresować:

Cenzurowanie wystaw, partyjna szatnia i praca od wtorku do czwartku. Dwa lata Marii Czarneckiej w Muzeum Śląskim

Autor: Patryk Osadnik

03/03/2023

Rafal piech polska jest jedna

Może Cię zainteresować:

"Gdy Kaczyński usłyszał o nas, wpadł w szał" - mówi Rafał Piech, szef partii, która ma nazwę ziemską i duchową

Autor: Marcin Zasada

26/05/2023

Katowice

Może Cię zainteresować:

Karty mieszkańca i parkingi tylko dla swoich. Czy w ten sposób można budować sprawną metropolię?

Autor: Michał Wroński

26/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon