Nowy wydział na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Zajmować się będzie transformacją regionów

Szykujący się do transformacji regionów węglowych samorządowcy ze wschodniej Wielkopolski, rejonu Bełchatowa, Bogatyni, czy zagłębia lubelskiego po ekspertyzy i konsultacje dotyczące tego procesu wybierać się mogą do Katowic. Na tutejszym Uniwersytecie Ekonomicznym powstał właśnie Wydział Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów.

Nikiszowiec

Jak podkreśla prof. Adam Drobniak, dziekan Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów UE historia podejmowanych przez naukowców z tej uczelni prac dotyczących transformacji sięga lat 90-tych XX wieku. Byli oni zaangażowani w tego typu działania już przy okazji pierwszych reform związanych z górnictwem w III RP. W kolejnych latach tutejsi naukowcy pozostali mocno związani ze sprawami województwa śląskiego, choć mieli okazję współpracować również z pozostałymi regionami węglowymi w Polsce. Wykonywali także różnego rodzaju analizy i studia porównawcze dla regionów poprzemysłowych w całej Europie

- To dało nam bardzo mocną podstawę do tego, żebyśmy ten wydział wspólnie otworzyli. Chcieliśmy pokazać tą specyfikę, to doświadczenie w transformacji regionów – podkreśla prof. Drobniak, który w latach 2020 – 2021 prowadził prace nad krajowym planem sprawiedliwej transformacji i przy tej okazji miał wiele okazji, by zetknąć się z przedstawicielami tamtejszych społeczności.

profesor Adam Drobniak
profesor Adam Drobniak

Jak dodaje dziekan nowego wydziału połączenie w ramach struktury wydziału kwestii transformacyjnych z gospodarką przestrzenną jest sprawą naturalną.

- Gospodarka przestrzenna stara się odpowiedzieć na pytanie jak procesy społeczno – ekonomiczno – środowiskowe przebiegają w przestrzeni. Mocno łączy się z aspektem transformacyjnym dlatego, że dzisiaj na transformację patrzymy bardziej z punktu widzenia regionalnego niż sektorowego i w narzędziach terytorialnych upatrujemy najlepszego lekarstwa na wyzwania, z którymi się borykamy – tłumaczy prof. Drobniak.

W skład Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów wchodzą:

    - Katedra Analiz i Prognozowania Rynku Pracy (dotychczas wchodząca w skład Wydziału Ekonomii);

    - Katedra Badań Strategicznych i Regionalnych (dotychczas wchodząca w skład Wydziału Ekonomii);

    - Katedra Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej (dotychczas wchodząca w skład Wydziału Ekonomii);

    - Katedra Polityki Społecznej, Gospodarczej i Środowiskowej (dotychczas Katedra Polityki Społecznej i Gospodarczej wchodząca w skład Wydziału Ekonomii);

    - Katedra Transformacji Energetycznej (nowoutworzona).

Spodek i MCK

Może Cię zainteresować:

Wojciech Jarczewski: Śląsk i Zagłębie mogą chwalić się przed całym światem... transformacją

Autor: Michał Wroński

23/06/2022

Robert Tomanek

Może Cię zainteresować:

Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO. Prof. Tomanek: "Przemysł, inwestycje, transformacja energetyczna. To szanse dla Śląska"

Autor: Marcin Zasada

03/06/2022

Bruksela Komisja Europejska

Może Cię zainteresować:

Śląskie dostanie więcej pieniędzy na swój program regionalny. Łączny budżet przekroczy 5 mld euro

Autor: Michał Wroński

13/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon